Poslední aktualizace: 7.1.2015
Děti si rády hrají, poznávají a tvoří. Nechme je od nejútlejšího věku poznávat různé materiály, barvy a nabídněte jim vhodné výtvarné potřeby. Pro nejmenší jsou naprosto ideální prstové barvy, u nichž mají děti naprostou svobodu. Mohou malovat prsty, dlaněmi, nohama, ale i štětcem, válečkem nebo kouskem molitanu. Nezapomeňte však také na kvalitní pastelky, trojhranné a silnější jsou pro malé ruce skvělé. Děti mají rády jasné a zářivé barvy, proto jsou výborné i fixy. Na trhu seženete vypratelné druhy, takže se nemusíte bát.
Tiskátka s krásnými motivy
Nejmenším dětem se určitě zalíbí různá razítka. V nabídce obchodů jsou jak klasická gumová s dřevěným držátkem, tak i moderní pěnová. Holčičkám pořiďte sadu se zvířátky a společně vytvořte krajinu, do níž všechna zvířátka umístíte. Kluci budou nadšení z dopravních prostředků. Doma vezmete velký kus papíru, načrtnete pár silnic a uvidíte, jaký na nich bude za chvíli provoz.
Míchání barev
Na hru s mícháním barev jsem si doma připravila šest malých nádobek- ideální jsou na panáky. Potom také červenou, modrou, žlutou a bílou barvu. Stačí vám tempery, můžete však použít i anilinové nebo potravinářské barvy. Do dvou nádob dejte žlutou barvu, do dvou červenou a potom po jedné modré a jedné bílé. Pořádně si s dětmi prohlédněte jednotlivé kalíšky a ptejte se jich, o jaké barvy se jedná. Klidně si vše několikrát zopakujte. Potom dejte k sobě červenou a žlutou, červenou a bílou, žlutou a modrou. Takto se barvy postupně smíchají. Nechte své děti, aby kalíšky přelívaly samy. Postupujte pomalu, barvy mohou míchat kouskem špejle či štětcem. Opět se ptejte, co se stalo a jaká barva vznikla.
Barevné otisky s pěnou na holení
Krásné a velmi efektní výtvory vzniknou spojením obyčejné pěny na holení a jasných barev. Na mělký tácek nastříkejte pěnu na holení, na ni cákejte a stříkejte barvy. My jsme použili akrylové barvy smíchané s vodou, měly by mít vodovější konzistenci. Použít můžete i ředěné tempery, anilinky a podobně. Povrch pěny potom lehce promíchejte štětcem. Do pěny namáčejte bílé papíry, popřípadě vystřižené listy z papíru. Papír musí nasáknout barvu. Pak jej vytáhněte a nechte důkladně zaschnout. Výsledek nás překvapil. Listy jsme si dali nakonec na okno a vznikla úžasná podzimní výzdoba.
Výtvarné hry budou vaše děti bavit, hlavně je do ničeho netlačte a nesnažte se za každou cenu „něco“ vytvořit. Hodně tím děti omezujete a ony ztrácí svou bezprostřednost. Nechte je, aby samy dělaly, co chtějí.