Poslední aktualizace: 7.4.2016
Smažený sýr obalovaný v mouce, vajíčku a strouhance patří mezi stálice české kuchyně, o které si drtivá většina lidí myslí, že se na ní nedá vůbec nic pokazit. I když je obalovaný sýr na přípravu opravdu jednoduchý a hravě si s tímto úkolem poradí i kulinářští začátečníci, může vás tato česká klasika pěkně potrápit. Jak? Určitě i vám se někdy stalo, že se vám sýr během smažení na pánvičce vesele roztekl do všech stran a rázem tak bylo po dokonalém díle. Ačkoli se nejedná o kdovíjakou tragédii, upřímně si řekněme, že rozteklý sýr nevypadá na talíři dvakrát přitažlivě – zvláště chcete-li udělat dojem na ostatní strávníky.
Také si u vás doma rádi pochutnáte na dozlatova opečeném sýru, jehož strouhanka lákavě křupe a po rozkousnutí se vám v ústech rozplyne horká chuť sýra? Pak si tuto dobrotu nenechte pokazit takovou banalitou, kterou je jeho vytečení. Věřte nebo ne, ale této kulinářské minikatastrofě můžete předejít. Jak? Na to se společně podíváme v dnešním článku!
Připravte si smažený sýr tak, aby vám na pánvičce nevytekl!
Dostali jste chuť na smažený sýr a chtěli byste touto pochoutkou poctít i vaší rodinu? Pak je určitě vaším cílem blýsknout se po kulinářské stránce v tom nejlepším světle, kdy by vám do karet vyteklý sýr rozhodně nenahrál.
Napadlo vás někdy zamyslet se nad tím, proč vlastně sýr během smažení vyteče? Nejčastější příčinou je podíl tuku. Čím méně tučný sýr si pro tento účel koupíte, tím více vody bude obsahovat – voda se během smažení uvolní a dojde tak k vytečení i skrze tzv. trojobal v podobě mouky, strouhanky a vajíčka. Vytečení tak můžete předejít koupí sýru, který nebude mít méně jak 30% tuku.
Jednoduchý trik
Úplně jednoduchým trikem, s jehož pomocí zabráníte vytečení sýra, je obalit jej dvakrát. Klasicky tedy kousky sýra obalte v mouce, vajíčku a strouhance a poté tento postup zopakujte – akorát s jediným rozdílem: podruhé obalte už jen ve vajíčku a strouhance. Posílíte tak obal a snížíte tím riziko, že vám sýr praskne a vyteče.