Existuje několik typů lidí co se čištění zubů týče. Jsou tací, kteří si zuby čistí denně klidně třikrát, ale jsou i tací, kteří si zuby vyčistí jednou za dva dny. Častým čištěním zubů si je s největší pravděpodobností nezničíte, ale nic by se nemělo přehánět. Stačí dodržovat základní pravidla zubní hygieny, abyste se vyhnuli problémům, jako jsou kazy, zápach z úst anebo také žluté zuby.
Optimální frekvence čištění zubů
Ideální je čistit si zuby dvakrát denně – ráno a večer. Čistit zuby by se přitom měli před jídlem, nebo nejméně hodinu po něm. Zubní plak, který se na zubech tvoří, má po jídle menší hodnotu pH, je tedy kyselejší a má tendenci narušovat zubní sklovinu. Při čištění zubů po jídle je tedy riziko, že se zubním plakem kartáčkem narušíte sami sklovnu ještě více, což by z dlouhodobějšího hlediska vedlo k jejich poškození, větší citlivosti.
I tak je však jasné, že někomu nevyhovuje čistit si zuby ráno ihned po probuzení, protože by si nevychutnal snídani a je jasné, že po večerní svačině nebude nutně hodinu sedět a čekat, až si je budete moci vyčistit. Tato rada je tedy spíše orientační, informační, ale dodržovat se 100 % nemusí.
Na kartáčku nezáleží…?
Mnoho reklam tvrdí, že jedině elektrický kartáček s takovou a takovou hlavicí vám vyčistí zuby perfektně. Není to pravda, na kartáčku jako takovém totiž zpravidla příliš nezáleží tolik, jako na technice, kterou při čištění zvolíte. Toto tvrzení potvrzují zubaři i dentální hygienisté. Jen je třeba pamatovat na správnou tvrdost štětin (měkká – střední – tvrdá), ale jinak klidně pořiďte kartáček za 20-30 korun. Není nutné utrácet sta a tisíce.
Jeden kartáček však nestačí
Ovšem je fakt, že nestačí jeden jediný kartáček. Kromě toho klasického je vhodné pořídit si i kartáček na mezizubní prostory. Ty by se měly čistit večer, nejlépe každý den. Alternativou jsou zubní nitě, které však ne každému vyhovují.
A co zubní pasta?
Některé zubní pasty dovedou o hodně méně, než tvrdí. Po čištění zubů vám dodá jen svěží dech. Prověřené pasty, které vám může doporučit váš zubař, dentální hygienista nebo lékárník, však zuby opravdu dovedou chránit. Umí chránit a léčit dásně, předcházet zubnímu kameni nebo kazům. Stačí se poptat po konkrétní nabídce a sladit ji s vašimi individuálními potřebami. Vězte, že nepůjde o zubní pastu za 20 korun. Tentokrát je potřeba si připlatit, ale vyplatí se to!