Podle statistik trápí zánět močových cest 70 % žen populace, každá si tím potom projde alespoň jedenkrát za život. Jde o bakteriální onemocnění, které se rádo vrací a špatně se léčí. Paradoxně jej způsobuje nejčastěji bakterie Escherichia coli, která jinak normálně žije v našich střevech a stará se o to, aby se v nich neusídlily nebezpečné bakterie.
Jak nemoc vzniká?
Onemocnění vás může postihnout například tehdy, nedodržujete-li dostatečnou hygienu močových cest. Samozřejmě s tím souvisí také hygiena konečníku, který je hlavně u žen velmi blízko močové trubici a přenos bakterie je tak bohužel jednoduchý.
Dalšími viníky jsou nedostatečný pitný režim, zadržování moči či ochablé svalstvo pánevního dna – to se týká žen po porodu, při těhotenství nebo po menopauze.
Ženy se také mohou nakazit tímto onemocněním ve chvíli, kdy často střídají sexuální partnery, nebo nedodržují základní hygienické postupy při análním sexu.
Jak poznat zánět močových cest?
Prvním z projevů tohoto onemocnění je bolest v podbřišku. Máte při tom pocit, že máte neustále plný močový měchýř, proto chodíte často na záchod. Nakonec je ale produkce moči velmi nízká. Dalším příznakem je bolest při močení – řezavá, pálivá, pichlavá. Obzvlášť pozor si dejte ve chvíli, kdy je moč načervenalá nebo je zřejmé, že obsahuje krev.
Když budete přecházet výše uvedené příznaky a mávnete nad nimi rukou, můžete se dostat do další fáze infekce, kterou doprovází teplota, třesavka, zimnice. Mohou vás navíc bolet záda v oblasti beder kolem ledvin. To může znamenat, že infekce zasáhla i ledviny, poté je na místě ihned navštívit lékaře.
Léčba a prevence
Doktor si se zánětem močového měchýře poradí snadno. Na základně uvážení předepíše antibiotika, naordinuje klidový režim a doporučí další doplňky, jako například brusinky. Ty jsou mimo jiné také výborná prevence před tímto onemocněním. Mezi další preventivní postupy patří dodržování dostatečného pitného režimu a také pravidelné vyprazdňování močového měchýře. Důležité je také dávat pozor na to, abyste si nesedali na studená místa a neprochladli tak. To samé platí o nošení mokrých studených plavek. Ovšem nejdůležitější ze všeho je správná hygiena.
TIP: Síla brusinek
Při léčbě a prevenci problémů močových cest může pomoci i příroda. Tentokráte jsou to brusinky, které urychlují čištění sliznice močového měchýře a tím zamezují bakteriím, aby se zde usídlily a nadělaly škodu.
Je jedno, zda zvolíte brusinky sušené, čerstvé, ve formě šťávy nebo cucavých tobolek pro děti od tří let, či extraktů účinných stejně dobře, jako antibiotika. Brusinky v jakékoliv formě sníží pravděpodobnost, že u vás zánět močového měchýře propukne, podpoří léčbu a jsou prevencí proti recidivě, tedy opakování se tohoto nepříjemného problému, který se rád vrací a trápí v horší formě, než kdy jindy.
Kromě brusinek lze zvolit také jiné směsi přírodních látek, které pomohou močový měchýř ochránit díky protizánětlivým a baktericidním účinkům . Informovat se můžete v lékárně nebo u svého lékaře. Společně jistě najdete to nejlepší, co vám bude opravdu vyhovovat a pomáhat.