Poslední aktualizace: 30.3.2017
V minulém díle výběru kosmetických štětců jsme poukázali na fakt, že mohou být přírodní, umělé a že je potřeba více, než jeden, pro vytvoření dokonalého líčení. Na řadě je tedy poukázat na to, kde lze štětce pořídit a zda je tedy lze nějak nahradit.
Kde kosmetické štětce pořídit
Na kosmetické štětce je možné narazit v každé drogerii, objevují se také v sortimentu parfumerií a nebo jiných obchodů, které jsou jinak specializované. Každý obchod se však liší nabídkou.
Jak o štětce pečovat
Za zmínku stojí také to, jak o štětce pečovat. Nebudete-li se o ně starat, ohrozíte nejen jejich kvalitu, ale také svoje zdraví. Vše, co máte na pleti (bakterie, nečistoty) se totiž na štětec přenášejí a při nedostatečné údržbě může docházet k rozkladu bakterií, které později opět přichází do kontaktu s pletí a mohou vyvolat alergie, zhoršovat akné atp.
Na štětce proto dbejte a čistěte je! To, jak často štětce čistit, je spekulativní. Odvíjí se to totiž od četnosti jejich používání. Používáte-li štětce občas, například dvakrát za týden si štětcem nanesete oční stíny, je tento štětec nutné čistit alespoň jednou za 14 dní. Pakliže používáte intenzivně štětce, čímž se rozumí (téměř) denně, je vhodné je čistit nejméně jednou týdně, ideálně dvakrát do týdne.
To, jak štětce čistit, záleží na vás. Někomu vyhovuje mýt je šamponem – v drogeriích lze zakoupit šampon přímo určený na mytí štětců. Některé ženy místo nich používají čistící gely na pleť, jemné dětské šampony, nebo třeba kondicionéry na vlasy. Místo šamponu lze použít také olivový olej a jar. Vždy stačí na štětec nanést trošku produktu, ať už jakéhokoliv a štětinami dolů jej pečlivě proplachovat. Štětce jsou čisté ve chvíli, kdy z nich nejde ani špína, ani pěna.
POZOR: Štětce poté nechte uschnout horizontálně, nebo štětinami dolů, aby byl zamezen přístup vodě až k lepidlu, které drží štětiny tam, kde mají být!
Třetí skupina žen upřednostňuje desinfekční sprej, který lze také pořídit v drogerii. Jeho výhodou je, že štětce vydesinfikuje, vyčistí a natolik nezamokří, takže je lze téměř ihned znovu používat. Tento druh čistění je vhodný na každodenní píči o štětce, nicméně i přes to je dobré alespoň jednou za 2-3 týdny všechny štětce pečlivě propláchnout vodou, ideálně ještě navíc umýt zmíněnými šampony.
V poslední době se objevily na trhu také kosmetické vlhčené ubrousky určené na čistění štětců. Tyto ubrousky jsou však oproti jiným variantám drahé. Proto jsou nejlepší na cesty na rychlé očištění, na dlouhodobější péči se ovšem příliš nehodí.
TIP: Chcete-li mít opravdu zajištěnou hygienu, pořiďte si také desinfekci na kosmetiku. Všechny bakterie ze štětců se totiž přenáší i do produktů, a o zejména do těch práškových, kde se také mohou šířit a později dostávat zpět na pleť. Kosmetiku je však vhodné čistit méně častěji, třeba jednou za měsíc.
Na závěr
V případě, že budete sdílet ať už produkty, nebo štětce s kamarádkou či někým dalším, vždy je před i po použití vyčistěte! Stejně jako se nesmí sdílet jeden ručník, kartáček na zuby nebo hřeben, ani kosmetické pomůcky a produkty nepatří do společného kosmetického kufříku. Dokonce i vizážistky a kosmetičky vždy vše pečlivě čistí a desinfikují. Každý máme jiné problémy s pletí, „svoje“ bakterie a správnou hygienou se zamezí šíření zárodků nemocí!