Rakovina prsu – hrozí vám?

Poslední aktualizace: 4.5.2017

Rakovinou můžete onemocnět díky predispozici. Máte k tomu tedy sklony například dědičností. Ne vždy je však nutné mít jakékoliv předpoklady k této vážné nemoci a přesto vás může potkat. Podle odborných výpočtů totiž vzniká většina nádorových onemocnění náhodně, pouze 5 až 10 % lidí má k rakovině vážné předpoklady.

Rakovina prsu - hrozí vám? 2
panajiotis / Pixabay

Ženy v ohrožení

Nádorem prsu trpí v České republice mnoho žen. Oproti světovému měřítku je to však díky bohu stále malé číslo. Ženy toto onemocnění potkává nejčastěji v Americe, Evropa jako taková je dokonce až na druhém místě.

Z celkové populace lze navíc vybrat procento potenciálně ohrožených žen. Tyto ženy, u kterých je předpoklad výskytu rakoviny prsu z jakéhokoliv důvodu vyšší, jsou potom sledovány a podstupují vyšetření prsou – čistě jako prevenci. Když se nádorové onemocnění podchytí včas, je vyšší šance na úplné vyléčení.

Za své může genetika

Genetické predispozice se přes to, že nemusí nic znamenat, neberou v žádném případě na lehkou váhu. Máte-li informace o tom, že kdokoliv z vaší rodině prodělal v minulosti rakovinu prsu nebo vaječníků, mějte se na pozoru. Riziko, že propukne rakovina i u vás, tu je.

Záleží však také na tom, kdo přesně toto onemocnění před vámi prodělal. Pokud šlo o velmi blízké členy rodiny (rodiče, sourozence), jste v ohrožení dvakrát více, než v případě, že rakovinu prodělala babička vaší babičky.

Rakovina prsu - hrozí vám? 3
LisaLiza / Pixabay

Věk

I věk hraje svoji velkou roli pokud jde o nádorové onemocnění. Je to dokonce jeden z hlavních faktorů, kvůli kterému jsou ženy sledovány. Většinou nádor postihne ženy po padesátce, v posledních letech se ale objevuje i u žen po čtyřicítce – výjimečně i dříve. Zejména však ženy po čtyřicítce podstupují mamografický screening, a to každé dva roky. Toto vyšetření hradí zdravotní pojišťovna a jako prevence je dostatečný a velmi důležitý.

Životní styl

Nejen predispozice či věk hrají roli v tom, zda u vás propukne rakovina. Ruku v ruce s ostatními faktory jde i životní styl ženy, který vede. Pokud žena pije alkohol, zvyšuje se riziko až 1,5krát. U kouření nebyl vliv na rakovinu prsu zjištěn, nicméně si tak můžete zadělávat například na rakovinu plic.

U aktivních žen je navíc riziko zhoubného nádoru nižší než u těch, které vůbec nesportují a živí se vysoce nezdravě. Není ovšem dokázáno, že by se rakoviny vyhýbaly aktivním zdravým ženám. Někdy se tato nemoc objeví i u těch nejzdravějších…

Unsplash / Pixabay
Unsplash / Pixabay

Další vlivy

Lékaři se shodují na tom, že určité procento žen prodělalo rakovinu prsů kvůli faktorům, jako je menstruace v neobvykle mladém věku, příchod prvního dítěte po třicátém roku života, příchod menopauzy ve vysokém věku, a souvislost může mít rakovina prsu i s porody – tentokrát však pozitivně. Kolikrát žena porodí, tím menší riziko rakoviny u ní je. Ať už kvůli hormonům, tak také díky kojení.

Prevence je to hlavní

Chcete-li se vyvarovat rakovině prsu a žít dlouhá léta, dbejte na prevenci. Choďte na prohlídky ke gynekoložce, využijte placeného vyšetření mamografem. Ideálně se naučte i samo vyšetření prsu, které můžete provádět každý měsíc – ideálně v období menstruace.

I kdyby se přes veškerou prevenci rakovina vyskytla, nezoufejte. Díky brzkému podchycení vše zvládnete!

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)