Jak pěstovat rýmovník

Poslední aktualizace: 6.10.2020

Bylina rýmovník je často nazývaná také jako mexický nebo řecký eukalypt, kubánské oregano, moud nebo molice. Latinský název je Plectranthus. Aromatická bylina doma krásně voní, ale jak napovídá název, zejména pomáhá při rýmě a nachlazení. Stačí si jen k lístkům rýmovníku rozdrobeným v rukách přivonět. Pomáhá i astmatikům, při vysokém tlaku i cholesterolu a srdečních potížích. Odstraňuje ledvinové a žlučové kameny. Rýmovník roste rychle, je nenáročný na pěstování a je zcela ideální pokojová rostlina do interiéru. Mírní bolesti hlavy, astma, střevní a žaludeční koliky, normalizuje trávení a dokonce působí proti parazitům ve střevech.

Pěstování rýmovníku

Rýmovník pěstujte celoročně v bytě či domě na parapetu okna při dostatku světla. Rostlinu ale nikdy neumisťujte na přímé slunce, to by mohlo popálit listy a rostlinu poškodit. V zimě rýmovník potřebuje světlo, snížit zálivku na minimum, spíše sucho a necháváme ji přezimovat při teplotě 15 °C. Rostlinku pak můžete během vegetace letnit venku. Dobře snáší i občasný nedostatek vody, více mu ale škodí časté přelívání. Zemina by naopak ale nikdy neměla vyschnout úplně na troud. Bylinu si pěkně tvarujte a zaštipujte do tvaru koule.

Hnojení a přesazování

Hnojte rostlinu od jara do podzimu 1x až 2 x za měsíc. Pro hnojení rýmovníku jsou vhodné tyčinky na zelené nebo interiérové rostliny, můžete použít i kapalná hnojiva. Rostlinu je vhodné přesazovat na jaře v březnu až dubnu. Vždy použijte novou kvalitní zeminu na pokojové rostliny. Pokud do něj navíc přidáte trochu písku nebo agroperlitu, rostlině to velmi prospěje. Odlehčíte substrát a zamezíte přemokření vyšší propustností. Mladé rostliny je dobré přesadit i 2x do roka. Vždy použijte jen do o trochu většího květináče, asi o 1 až 2 cm, ať se rostlina nepřemokřuje.

Rýma

Množení rýmovníku

Rýmovník se množí vrcholovými řízky, které velmi dobře a rychle koření i ve vodě. Množení je ještě jednodušší, než samotné pěstování. Vzhledem k tomu, že rostlina rýmovníku rychle přerůstá, je třeba ji pravidelně zaštipovat. A v tom případě opravdu není nic jednoduššího, než odstřihnuté lodyhy na konci odlistit, aby nezahnívaly a nechat si je zakořenit ve vodě. Po 3 týdnech k sobě dejte 2 až 3 stonky s kořínky a zasaďte je do běžného substrátu pro pokojové rostliny s trochou přídavku písku pro větší propustnost. Díky tomu nebude rostlina uhnívat. Pravidelně zalévejte, ale nikdy nepřemokřujte. Kromě zimního období můžete rostlinu množit celoročně.

Použití rýmovníku

Rýmovník je výborný při rýmě, kdy je prospěšné vdechovat vůni z rozlámaných lístků v dlani. Odvar z 1 lístku rýmovníku na 200 ml vody popíjejte při vysokém tlaku, cholesterolu a srdečních potížích. Výluh z rýmovníku pak velmi dobře působí na drobné ranky a spáleniny, rýmovník zkracuje dobu léčby a urychluje hojení. Rýmovník má ale i jiné přednosti. Z místnosti, ve které je bylina pěstována, velmi úspěšně odhání svým aromatem obtížný hmyz, komáry, mouchy i moly. Vůně připomíná meduňku s mátou dohromady. V kuchyni jej lze použít všude, kde se hodí šalvěj. Na masa, pečené hovězí či jehněčí i do marinád ke grilovaným masům. Bylinka je výborná zejména ke zvěřině a přípravě pikantních paštik.

Chcete efektivně posílit imunitu? Vyzkoušejte mix bylin na posílení imunity.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)