Trápí vás vlhký byt či dům a máte v nich dokonce plíseň? Existují řešení, se kterými si s vlhkostí hravě poradíte.
Vlhkost v místnosti zjistíte vlhkoměrem. Zakoupíte jej společně s pokojovým teploměrem. Z něj vyčtete údaj v procentech. Ideální vlhkost vzduchu v interiéru je v rozmezí 45 až 60 % a neměla by přesáhnout tuto hranici. Doporučuje se co nejvíce větrat. V létě větrejte klidně celý den a v zimě naopak krátce a intenzivně. Důležité je případnou plíseň zlikvidovat co nejdříve. Vlhkost v bytě zvyšujeme sprchováním, vařením, praním a sušením prádla. Zdrojem vlhkosti jsou i pokojové rostliny. Když v místnostech neproudí vzduch, vodní pára se na stěnách sráží a vsakuje se do stěn. Zaměřte se na větráky, při vaření digestoř, a pokud musíte v interiéru sušit prádlo, pak více topte a větrejte.
Jak likvidovat plísně
Můžete vsadit na chemické přípravky proti plísním, k dostání jsou i ekologické prostředky. Než přípravky použijete, nikdy plíseň neodstraňujte, jinak se jejich spóry dostanou do vzduchu a šíří se dál. Dezinfekci provádějte vždy na mokro. Zkusit můžete i pohlcovače vlhkosti, které vodu ze vzduchu nasají a ta odkape do nádržky. Řešením jsou i vysoušeče, které nasávají vlhký vzduch, proženou jej přes chladič, ochladí ho na teplotu rosného bodu, voda zkondenzuje a odkape do sběrné nádobky. Možností jak se zbavit plísně jsou i teplovzdušné solární panely. Nasávají čerstvý vzduch zvenku, ohřejí jej a vhání do objektu. Temperovaný a odvlhčený vzduch na sebe naváže vlhkost, kterou vyvádí ven z domu netěsnostmi a otvory. Hodí se do chat a chalup nevyužívaných přes zimu. Užijete je i v rodinných domech, kde jsou plastová okna a zateplení, kdy dům nedýchá a tvoří se plísně.
Jak na praskliny ve zdi
Ruku v ruce s plísní jdou často i praskliny ve zdi. Proč praskliny vznikají? Trhliny a další druhy prasklin mohou mít opravdu různé příčiny. Nejčastěji jde však o důsledek nepostřehnutelných deformací stavby. Ty nelze běžným okem zpozorovat. Nová i starší stavba si během času může takzvaně sednout, což často způsobuje vznik malých vlasových trhlinek, ze kterých ale pak postupně vznikají i větší praskliny ve zdech. Další velmi častou příčinou vzniku trhlinek ve zdi může být i špatně provedená malba v místnosti. Pokud se ptáte jak opravit praskliny ve zdi, budete potřebovat maltovou směs, penetraci i stěrku.