Úprava podkroví je atraktivním způsobem rozšiřování obytných prostor i vybudování bydlení. Většinou je třeba zvážit každý centimetr a využít prostor na maximum.
Půdní prostory mají jedinečné kouzlo. Lze využít stávající technické rozvody a originálně ztvárnit interiér. Šikmé střechy sice užitnou plochu zmenšují, vše se dá ale vyřešit. Klasická sedlová střecha poskytuje největší prostor a snadno se zařizuje. Na koncích má rovné stěny a většinou nejsou třeba pomocné sloupy. Mansardová střecha má ve spodní části strmější šikmý sklon, což usnadňuje další zařizování. S větší počtem trámů se musíte poprat.
Tepelná izolace
Nutné je zajištění dostatečné tepelné izolace střechy. Izolační vrstva musí ochránit bydlení pod střechou v zimě před únikem tepla a v létě před přehříváním. U krokevní konstrukce se nejčastěji využívá izolace mezi krokvemi v kombinaci s podkrokevní izolací. Riziko tvorby tepelných mostů se dá řešit nadkrokevní tepelnou izolací z vnější strany krovu. Nepřijdete tak o cenný prostor.
Přiznané trámy, krokve a příčky
Půdní byty klidně snesou přiznané dřevěné prvky. Pokud zachováme maximální množství částí krovu, získáme originální vzhled a 10 až 15 centimetrů navíc. Navíc se často opticky zvětší prostor. Tmavší dřevo zvýrazní prostor a bílé trámy zase splynou se stěnami. Pokud je dřevo zdravé a suché, můžeme ho nechat v přírodní formě. Trámy lze také obložit.
Příčky v podkroví
K vytvoření dělících příček lze použít zdění nasucho či montované příčky. Stropy mohou být ze sádrokartonových, sádrovláknitých nebo dřevovláknitých desek. Je to rychlé, lehké, bez zatížení nosných konstrukcí, vzniká rovný podklad pro obklady a vedení instalací je snadnější. Na zavěšení skříněk a těžkých předmětů je třeba použít výztužné profily či montážní stěny.
Vikýře a střešní okna
Výhodou vikýřů je zvětšení prostoru, dá se větrat během deště a v létě neproniká tolik horka a slunce do interiéru. Složitější tvar zvyšuje ochlazovanou plochu a tepelné ztráty. Je třeba zamezit chybám při montáži, aby nedošlo k zatékání. Střešní okno vám poskytne krásný výhled a atmosféru, ale často tvoří nejslabší část střechy. Cena je nižší než cena vikýře. Má vysokou efektivitu prosvětlení, snadno se montuje a není třeba tolik izolace. Kapky deště do oken někdo miluje, jiným vadí. Zasklená plocha okna má mít nejméně 10 % plochy podlahy.
Podlaha
V podkroví podlaha nesmí zatížit strop ani snížit výšku a musí dobře izolovat proti kročejovému hluku. Vhodné jsou suché plovoucí podlahové systémy. Nejde o plovoucí podlahu z laminovaných desek, ale vícevrstvou konstrukci, kde nejsou nosné prvky v přímém kontaktu s původní podlahou. Velkoplošné podlahové desky se ukládají na suchý násyp z lehkého keramického materiálu zakrytého separační fólií. Vyrovnají se nerovnosti, sníží vibrace a zvýší tepelná izolace. Následuje izolace z kamenných minerálních vláken tlumící zvuk, velkoplošné roznášecí desky a podlahová krytina.
Schodiště
V obytných budovách s více než dvěma poschodími musí být schodiště široké 100 cm, ve dvoupatrových objektech 90 cm, v rodinných domech a mezonetech pak 80 cm. Pokud není podkroví trvale obydleným prostorem, stačí jednodušší schodiště nebo skládací schody.