Pokud máte pocit, že s omezením počtu cigaret děláte velkou službu pro své tělo, není to tak úplně pravda. Odborníci totiž tvrdí, že dvě cigarety denně škodí našim plicím skoro stejně jako celá krabička.
Mnoho z nás se zlozvyku kouření nedokáže zcela zbavit, proto se snaží počet cigaret za den alespoň výrazně omezit na minimum. I když si však dáte denně i méně než pět cigaret, abyste pro své plíce a zdraví udělali to dobré, moc jim neulevíte.
Studie
Podle nejnovějších studií, které se můžete přečíst v odborném časopise Lancet Respiratory Medicin je totiž ve skutečnosti jedno, zda vykouříte pár cigaret denně, nebo si dáte celou krabičku. Dopady to má na plíce velmi podobné. Navíc funkce plic bývalých kuřáků už nikdy nebude taková, jako je u nekuřáků. Vědci sledovali po dobu 20. let vliv kouření u více jak 25 000 Američanů ve věku 17 až 93 let. Celkem 10 000 z nich na začátku výzkumu tvořili nekuřáci, 7 000 ti, co s kouřením skončili, 5 800 z nich chtělo přestat kouřit a 2 500 bylo kuřáků.
Výzkum
U všech zúčastněných bylo provedeno kromě běžného vyšetření, zahrnující rodinnou anamnézu, demografii a životní styl, i spirometrické vyšetření plic hodnotící jejich funkci. V průběhu výzkumu bylo patrné, že bývalí a aktuální kuřáci mají horší funkci plic než nekuřáci. Mezi poškozením plic lehkých a těžkých kuřáků nebyl nijak velký rozdíl. Odborníci zohlednili i to, že plicní funkce s věkem přirozeně klesají. Kouření ale proces urychluje, kuřákům hrozí vysoké riziko vzniku chronické plicní obstrukční nemoci, a to bez ohledu na počet denně vykouřených cigaret.
Jak jsou na tom plíce
Pokud denně vykouříte méně než 5 cigaret, poškození plic je o 1/3 nižší, než u kuřáků, kteří jich vykouří 30 a více. U lehčího kuřáka dojde k určitému poškození plic během jednoho roku, u silných kuřáků za 9 měsíců. Podle odborníků jde o zanedbatelný rozdíl. Není tedy možné se spokojit jen s omezením vykouřených cigaret, ale je třeba s kouřením skoncovat jednou pro vždy.
Zrádný nikotin
Hlavním důvodem, proč nemůžeme přestat kouřit, je nikotin, látka, která nám aktivuje centrum odměny. V centrálním nervovém systému máme mechanismus, který odhaluje, učí se a zhodnocuje naše chování, čímž zvyšuje šance na přežití. Nikotin prostě oklame a zaútočí na systém odměny v mozku. Někteří lidé jsou díky genetickým dispozicím náchylnější a musejí konzumovat více nikotinu.
Co se děje mezi dvěma cigaretami
Mezi dvěma cigaretami mají kuřáci špatnou náladu a snížené kognitivní funkce. Jakmile si zapálí, uleví se jim a deficit zmizí. Jde o závislost, proces narušování rozhodování s automatickým chováním a ztrátu kontroly. Pokaždé, když si zapálíme cigaretu, aktivuje nikotin systém odměny a opakující se proces vede k závislosti. Přicházejí pocity chronického nedostatku a toho, že nám cigarety pomáhají zvládat stres. Ve skutečnosti ale zhoršují stav psychicky, rizika depresí a šance je zvládnout.