Byliny proti nachlazení

Jakmile začne zima a chladné dny, je čas na bylinky proti nachlazení, rýmě, kašli, bolení a škrábání v krku. Zkuste šípky, květ černého bezu, echinaceu, diviznu, dobromysl, majoránku, saturejku, jitrocel, podběl, šalvěj, mateřídoušku i yzop. Jak používat byliny?

Byliny proti nachlazení 2

Vrba bílá

Tinktura z pupenů vrby bílé má velmi silný protivirový efekt a posiluje imunitu. Dokáže snížit teplotu a odstranit bolesti hlavy velmi často spojené s nachlazením. Dá se užívat i preventivně jako kúra.

Tymián obecný

Silnou tymiánovou koupel si dopřejte při nachlazení. Čaj nebo odvar z tymiánu třeba i v kombinaci s majoránkou má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Užívá se proto nejen při nachlazení, kašli a bolesti v krku, ale i při různých infekcích objevujících se v ústech, jako afty a podebrané dásně.

Heřmánek pravý

Odvar z heřmánku pomáhá při zánětu dýchacích cest a jako kloktadlo při bolestech krku či aktech. Má uklidňující účinky a dobře po něm usnete. Velmi dobře hojí a působí proti zánětům. Proti rýmě a kašli pomáhají i jeho inhalace. Harmonizuje žaludeční šťávy a sliznice, podrážděné při zahlenění.

Byliny proti nachlazení 3

Květ lípy

Lipový čaj je vhodný před spaním při rýmě a kašli. Uvolňuje hleny, působí proti zánětům, uklidňuje a napomáhá nám rychleji usnout. Posiluje tělo i imunitu.

Sléz maurský

Sléz má silné protizánětlivé účinky. Oceníte ho zejména při kašli, protože obsahuje slizové látky, které velmi dobře pokrývají a chrání sliznice. Připravte si z něj macerát. Květy namočte do studené, ale převařené vody a nechte je v ní do druhého dne louhovat. Pak scezený výluh popíjejte 3x denně.

Řepík lékařský

Řepík pomáhá při škrábání v krku a chrapotu. Řepík lékařský se používá jako odvar na kloktání. Z jedné polévkové lžíce sušené rostliny si připravte odvar zalitím čtvrt litru vody a nechte 10 minut louhovat. Po scezení kloktejte vlažný odvar 3x denně. Podpoříte i trávení.

Byliny proti nachlazení 4

Jedle sibiřská

Koupel doplněná několika kapkami jedlového oleje, nejlépe s trochou pěny, uvolní čelní dutiny i průdušky. Nejúčinnější je v počátcích nachlazení a škrábání v krku. Olej rozředěný několika kapkami teplé vody je dobrý na potírání čela, chodidel, horní části zad a hrudníku. Jedle sibiřská působí i protizánětlivě, ničí choroboplodné zárodky, zklidňuje a hojí.

Lichořeřišnice velká

Tinktura z této byliny si poradí s rýmou a kašlem, ale zabírá i při závažnějších zánětech dýchacích a močových cest. Doplnit ji můžete také o blahodárně působící výtažky z grepových semínek. Zvýší odolnost organismu a umí zastavit příznaky nachlazení.

Rýmovník

Aromatickou bylinu lze pěstovat doma v květináči. Pokud lístek promnete mezi prsty a přivoníte, uvolníte si nosní sliznice. Při chřipkových obdobích pročistí rostlina vzduch v místnosti, hlavně tam, kde je více lidí. Z pěti nasekaných lístků si připravte nálev na inhalaci a nechte jej 10 minut louhovat ve čtvrt litru horké vody.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)