Kouzla s barvami v interiéru

Odstín, jas a sytost barev ovlivňuje, jak se v prostoru cítíme. Na začátku je třeba si odpovědět na otázku, jakou náladu chceme v interiéru vnímat, jaké odstíny jsou nám příjemné, a které nám naopak vadí.

V poslední době jsou velmi oblíbené přírodní materiály, jako je dřevo, ratan, bambus, kámen, ale i pohledový beton, kov a sklo. Musíme s nimi pracovat opatrně, abychom se doma cítili útulně. Často stačí přidat bytové textilie, koberce, čalounění a zelené rostliny. Stěny, nábytek a doplňky mohou v krátké chvíli zaznamenat kreativní změnu. Barvy umí opticky rozčlenit místnost na jednotlivé zóny, zvětšit ji nebo zmenšit, snížit stropy nebo dodat do tmavého pokoje světlo. Je třeba šetrně pracovat s odstíny, jasem a sytostí, dbát na umírněnost a kombinovat s citem.

podkroví

Kouzlení s barvami

Důležité je také to, kolik denního světla místnost přijímá. Ta orientovaná na sever potřebují jiné odstíny než ta na jih. Barvy na nás působí. Oranžová barva dodá energii, modrá barva dodá pocit klidu v relaxační místnosti, ale v jídelně zbytečně utlumí chuť k jídlu. Útulnost podpoří zemité odstíny, jako je béžová, krémová, písková i světle hnědá. Menší místnosti zase opticky zvětší bílá. Zelená připomíná přírodu a svěžest, žlutá prosluní interiér i naši mysl, fialová podpoří myšlení. Červená je plná energie, pokud je jí však mnoho, může nás vyčerpávat. Černá je formální, může být však smutná, šedá je nadčasová, elegantní a profesionální.

Odstín, jas a sytost

To, zda je barva, žlutá, červená, zelená nebo modrá, v barevné teorii označujeme jako odstín. Ve vzornících jsou pak tisíce odstínů. Jas definuje světlost nebo tmavost barvy, jinými slovy, kolik obsahuje černé nebo bílé barvy. Barvy s vysokým jasem jsou barvy světlé a s nízkým jasem tmavé. Sytost určuje výraznost barvy. Ty s vysokou sytostí jsou ostré, pestré a výrazné. Plné sytosti dosahují při středním jasu.

japonské stěny

Barevné kombinace

V interiéru se používají maximálně tři barvy. Jedna hlavní, druhá vedlejší a třetí jen doplňková na pár dekoracích. Vždy záleží na tom, jaký mají barvy jas, sytost a konkrétní odstín. Méně výrazných barev s různým jasem můžeme v interiéru použít i víc. S agresivní sytě červenou či oranžovou ale musíme určitě zacházet opatrně. Důležité je, na jak velké ploše se výrazná barva objeví, zda to bude celá stěna, nebo jen designová lampa nebo křeslo, a jaké k nim bude mít místnost pozadí. Opatrně zacházejte se dřevem. Dřevina neboli dekor dřeva by měl být v interiéru jen v jednom, maximálně dvou variantách.

Na co nezapomenout

Čím méně barev zvolíme, tím více k sobě musí ladit. Minimalistické interiéry proto bývají více harmonické, než ty, kde se snažíme kombinovat mnoho výrazných barev. Vyvarujte se přeplňování místností velkého množství nábytku, dekorací a dalších předmětů. Pokud používáte různé odstíny na podobně velké ploše, musí mít podobný jas a sytost. Málo syté, zemité, šedé a teplé, neutrální barvy se krásně kombinují bílou barvou a stříbrnými kovy. Čím jsou dané barvy sytější a výraznější, jako třeba písková, vypadají lépe s mosazí a zlatem.

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)