Během zimy musíme o naši obuv řádně pečovat, protože dostává dost zabrat. Aby nám boty vydržely více než jednu sezonu, podívejte se, jak se o ně starat.
Na naši zimní obuv působí vlhkost, déšť, sníh, mráz a posypová sůl, proto je třeba o ně náležitě pečovat. Správná péče o zimní obuv může prodloužit jejich životnost a uchovat jejich dobrý vzhled i po několik sezón. Jinak se čistí a ošetřují boty semišové, kožené, textilní i umělá kůže. Podívejte se, jak se o obuv starat.
Impregnace
Ještě než vyjdete ven do zimy, mrazu a sněhu své boty naimpregnujte. Kožená, semišová ani textilní obuv není odolná proti vodě a vlhkosti. Impregnace zajistí ochranu obuvi i před nečistotami a skvrnami. Kvalitní impregnací naneste ve třech vrstvách na nově zakoupenou obuv a nástřik v pravidelných intervalech obnovujte. Pořiďte si impregnační přípravek vhodný na materiál vašich bot. Boty nastříkejte ze vzdálenosti 20 centimetrů, nechte je uschnout a pak nástřik znovu zopakujte.
Péče o semišovou obuv
Semiš je citlivá, proto novou obuv naimpregnujte a nástřik pravidelně opakujte. Na čištění semiše je vhodný pryžový či krepový kartáč nebo speciální guma na odstranění nečistot, která nezničí strukturu semiše. Větší nečistoty odstraňujte pomocí speciálních pěnových přípravků, které je třeba po zaschnutí důkladně vykartáčovat. Na mastné skvrny použijte roztok z mléka a jedlé sody. Mokrou obuv očistěte až po uschnutí. Nikdy ji nesušte na topení, aby se nezdeformovala.
Péče o koženou hladkou obuv
Obuv z hladké kůže pravidelně čistěte mírně navlhčeným hadříkem po týdnu nebo 14 dnech podle počasí a použijte speciální krémy na boty. Nanášejte je v tenké vrstvě houbičkou či hadříkem a nechte krém vstřebat. Můžete sáhnout po univerzálním bezbarvém krému, kosmetické vazelíně, induloně, sádle nebo včelím vosku, který prodlužuje životnost kůže, vyleští ji a zabrání usazení nečistot.
Péče textilní o tenisky
Pokud v suchém počasí vyrážíte v textilních teniskách, určitě si je naimpregnujte. Posypová sůl textil rozežírá. Boty otřete namydlenou, vlhkou houbičkou nebo hadříkem a lehce vykartáčujte. Mapy od soli odstraníte octovým roztokem v poměru 1:1 s vodou. Při velkém znečištění použijte 3 díly octa na 1 díl vody. Boty vytřete dosucha a nechte důkladně vysušit.
Péče o mokrou obuv
Nedávejte mokrou obuv na topení, ke kamnům nebo do trouby, jinak kožené boty ztvrdnou a popraskají a jiné materiály zkroutí. Zmačkejte noviny, vycpěte jimi boty a za 2 hodiny je vyměňte za suché. Lze použít i sáčky proti vlhkosti se silikagelem, ponožku naplněnou absorpčním kočkolitem. Pokud použijete fén, dejte jej na chladnější vzduch. Obuv skladujte na větraném místě a používejte 2x týdně antibakteriální sprej, používejte antibakteriální a protizápachové vložky. Můžete je také vysypat a posypat jedlou sodou a nechat přes noc působit. Neutralizátor pachů je i octová voda, která působí i proti plísním.