Pokud vás trápí orosená okna a kapky vody na spodní části rámů, podívejte se, co je způsobuje a jak se jich zbavit. S našimi radami z vlhkostí snadno zatočíte.
Orosená okna nás trápí hlavně v zimě. Kapky na oknech se vytvoří při nedostatečném vyvětrání vlhkosti. Jeden dospělý člověk nadýchá přes noc až litr vodních par, které musíme dostat z místností pryč.
Odstraňujte vlhkost
V utěsněných, hlavně plastových oknech nemá vlhkost jak unikat ven z místnosti. Sráží se proto na studených okenních tabulích ze skla a v dolní části oken se tvoří pás vodních kapek a často i plíseň na těsnění. Vlhkost z oken se musí často a důsledně otírat, jinak bude stékat po oknech dolů. Okna pak mohou snadno začít plesnivět a způsobovat zdravotní potíže.
Intenzivně větrejte
Nejlepší prevencí proti oroseným oknům je správný způsob intenzivního a pravidelného větrání. V zimě bychom měli okna otevřít i několikrát denně alespoň na 5 minut dokořán a pak je znovu pevně zavřít. V zimě je třeba větrat krátce, ale zato opravdu intenzivně. Rozhodně nestačí okna otevírat jen na ventilaci. Pokud se i přesto na oknech objevují kapky vody, je nutné je pravidelně stírat.
Odvětrávejte kuchyň i koupelnu
Kuchyň a koupelna jsou místnosti, kde se drží nejvíce vlhkosti z celého domu. Z toho důvodu bychom je měli dobře větrat a vybavit je důmyslným odvětrávacím systémem. Obzvlášť v kuchyni je během vaření důležitá digestoř. V koupelně zase musíte mít účinný ventilátor, aby se vlhkost dostala ven.
Pozor na běžné domácí práce
Při běžných činnostech se vytváří zvýšená vlhkost v domácnosti. Mezi tyto činnosti patří zmíněné vaření, sprchování a koupání, ale také věšení a sušení mokrého prádla nebo žehlení napařovací žehličkou. Opět je třeba důsledně větrat. Vlhkost zvyšují i pokojové květiny v bytě.
Typ zasklení
Na orosená okna má vliv i typ zasklení, který naše okna mají. Náchylnější k rosení skel z vnitřní strany jsou okna s dvojsklem. Okna s trojsklem se díky vyšší tepelné izolaci za určitého počasí rosí z venkovní strany a i v tomto případě je vhodné je otírat.
Jak se zbavit vlhkosti
Pravidlo 21 – 50 nám napoví. Při teplotě 20 až 21 °C by vlhkost v místnosti neměla přesáhnout 50%. Tak se vyhneme problémům s vlhkostí srážející se na oknech. Cenově dostupné vlhkoměry jsou dnes běžně k dostání a míru vlhkosti si můžeme průběžně měřit a sledovat. Můžete si pořídit i pomocníky. Odvlhčovače vzduchu nasají vlhký vzduch, který je prohnán přes chladič, ochladí se do úrovně teploty rosného bodu, kdy už se neudrží na stěnách sběrné nádoby. Vysušený vzduch se vrací zpět do místnosti, kde na sebe naváže opět vodu.