Poslední aktualizace: 24.11.2021
Jitrocelový sirup používaly už naše babičky. Přírodní medicína zabírá hlavně při nachlazení a bolestech v krku. Zakoupíte jej v lékárně, ale klidně si ho zvládnete vyrobit i doma podle receptu. Jitrocel kopinatý si nasbíráte třeba na louce.
Jaké má účinky na zdraví a na co je dobrý?
- Ulevuje při nachlazení a pomáhá na bolest v krku
- Pomáhá na kašel, odkašlávání, horní cesty dýchací a čištění plic
- Používá se na čištění krve
- Je vhodný na detoxikaci a pročištění ledvin
- Pomáhá při nečisté a problematické pleti
Jak na domácí jitrocelový sirup
Jakmile přijde sychravé počasí, přináší s sebou nachlazení, virózy, bakteriální infekce i chřipková onemocnění. Pak využijete účinky jitrocelového sirupu. Při kašli a nachlazení usnadňuje odkašlávání, posiluje horní cesty dýchací a pomáhá k rozpouštění a uvolnění hlenů při silném zahlenění. Ulevuje také při zánětech průdušek a mandlí, katarech a astmatu.
Jaké ho správně dávkovat?
Užívá se 1 lžička 3x denně, nebo se přidává do čaje. Pokud jej chcete užívat preventivně, dejte si 1 lžičku denně pro posílení imunity, třeba na dobrou noc. Výborně chutná, takže ho mají rády i děti a můžete jej užívat i v těhotenství. Vhodný je i jitrocelový sirup na noc. V teple vám zahlenění odlehne a kašel dříve ustoupí.
Jitrocelový sirup bez vaření
Natrhejte si čerstvé mladé listy jitrocele, omyjte je a postupně je napěchujte do velké sklenice. Dejte vždy 1 centimetr listů a 1 centimetr třtinového nebo krystalového cukru a každou vrstvu pokaždé pořádně stlačte. Nechte sklenici stát na slunném místě, ale ne na přímém slunci, dokud se cukr zcela nerozpustí a listy nepustí šťávu asi 10 až 14 dní. Pak sirup přeceďte do pevně uzavíratelné láhve a uskladněte ho v lednici. Z pětilitrové sklenice vytvoříte asi 2 litry jitrocelového sirupu. Sirup vydrží neotevřený několik měsíců. Sterilizací prodloužíte dobu jeho trvanlivosti.
Jak na něj bez cukru? Uvařte jej s medem
Suroviny:
- 4 větší hrsti čerstvých jitrocelových listů
- 250 gramů medu
- 1 decilitr vody
Postup přípravy:
Vezměte 4 větší hrsti čerstvých jitrocelových listů a omyjte je. Pokrájejte je najemno, vložte je do hrnce, zalijte je vodou a přidejte med. Vařte směs na mírném plameni, dokud se vám nevytvoří hustý sirup. Za tepla sirup sceďte do uzavíratelné láhve a skladujte ho v lednici.
Stejně postupujte při použití:
- 1 kilogramu jitrocele
- 1 litru vody
- 340 gramů třtinového či krystalového cukru
Vařený jitrocelový sirup s citronem
Suroviny:
- 1 kilogram jitrocelových listů
- 2 citróny bez jadérek
- 2 kilogramy třtinového cukru
- 2 litry vody
Postup přípravy:
Jitrocelové listy pokrájejte, přelijte vodou a vařte 15 minut. Nechte směs přes noc vyluhovat, sceďte a přidejte kolečka oloupaného citrónu bez pecek a cukr. Vařte jej minimálně 1 hodinu, občas promíchejte a ještě teplý plňte do sklenic, které pěvně uzavřete víčkem a obraťte dnem vzhůru do vychladnutí. Pak skladujete v lednici.
Proč si vyrobit jitrocelový sirup doma
U domácí výroby jitrocelového sirupu budete mít opravdovou jistotu, že v něm nebudou žádná barviva, konzervační látky, chemické přísady a různá aromata. Budete přesně vědět, co se vám s ním dostane do těla.
Psi a jitrocelový sirup
Na internetu najdete také spoustu přípravků v podobě jitrocelového sirupu pro psy. Pomáhá na kašel a nachlazení jako u lidí. Jitrocelový sirup pro psy přispívá k normální funkci dýchacího systému. Můžete jim dát tedy i ten, co si doma vyrobíte.
Jitrocelové listy na pleť
Posekané listy jitrocele spaříte horkou vodou, necháte 10 minut louhovat a po vychladnutí přikládáte gázu namočenou v odvaru na problematickou pleť.
Jitrocelový čaj i semena
Jitrocelový čaj se využívá i proti zácpě. Semena z jitrocele indického se využívají na pročistění krve a snížení hladiny cukru v krvi. Harmonizují také trávení. Získává se z něj také inulin, který se používá jako vláknina.
Využití jitrocele v kuchyni
Jitrocel se často používá i při vaření. Jitrocelové lístky lze nasekat do polévky, zapečených zeleninových pokrmů nebo míchaných salátů.