Poslední aktualizace: 27.12.2021
Pokud jste si koupili nový vysněný pár bot a nemůžete se dočkat, až si je vezmete poprvé na sebe, možná se současně zcela oprávněně dopředu obáváte toho, že se vám během pár prvních dní budou dělat na nohou puchýře a otlačeniny. Zkuste využít našich rad, ať je nošení bot bezbolestné a vaše obuv pohodlná.
Už při nákupu myslete na kvalitu bot
Pokud si často kupujete drahé kožené boty, možná je čas na to, abyste si k tomu pořídili napínáky. Pomohou vám velikost bot trochu roztáhnout a udrží tvar. Obzvláště, pokud jde o lodičky nebo polobotky. Kotníkové boty a kozačky si často kupujeme o něco větší a volnější kvůli možnosti vložení teplejších ponožek.
1. Zkuste tlusté ponožky
Začněte s nošením nových bot pomalu. Nechtějte v nich hned vyrazit na celý den. Chodidla vám poděkují a vyvarujete se puchýřů a otlaků. Noste nové boty jen na kratší chvíli. Zajděte v nich třeba na nákup, nebo si je obujte na pár minut i doma. Klidně v nich choďte po bytě. Ideálně v nich choďte v tlustých ponožkách, aby se vám boty trošku roztáhly. Můžete se zkusit projít v botách i v mokrých ponožkách.
Pokud to materiál dovolí, můžete místo, které vás tlačí, potřít alkoholem, alpou či octem, a pak se v botách procházet. Během prvních dní si boty obouvejte jen na kratší pochůzky nebo je noste jen doma. Vždy je pak vraťte na napínák, aby si bota postupně zapamatovala svůj tvar. Víme, kde ho koupit a poradíme vám.
Boty můžete zkusit povytáhnout pomocí sáčků a mrazáku. Vezměte 2 uzavíratelné sáčky a naplňte je z jedné čtvrtiny vodou. Opatrně je vložte do bot, hlavně do místa, které vás v botách tlačí, a pak obuv dejte mrazáku. Jakmile voda zmrzne, vyndejte boty, nechte je 20 minut v teple, a pak opatrně sáčky vyndejte. Lépe vám padnou na nohu a budou mnohem pohodlnější.
2. Vezměte si na pomoc noviny a fén
Vycpěte obuv přes noc novinami, udělejte z nich kuličku, lehce je navlhčete, ale jen trošku, ať vám voda nezničí vnitřek boty. Dejte pozor i na barevné obrázky a černou barvu písma, ať se vám světlá obuv nenávratně nezabarví. Vycpěte zmačkanými novinami boty a nechte je v nich přes noc uschnout. Pokud se bojíte zabarvení, vložte do mot mokré utěrky nebo kusy starých hadříků.
Ráno si oblečte tlusté ponožky, klidně i několik párů na sebe, obujte si boty a za pomocí fénu zahřejte místa, kde vás boty dřou a tlačí. Zkuste přitom nohou v botě lehce pohybovat. To vám pomůže nové boty lépe roztáhnout. Boty si nezouvejte až do chvíle, dokud vám boty na nohou úplně nevychladnou. Pokud vás řežou páskové sandály, potřete jednotlivé pásky parafínovou svíčkou.
3. Lžička nebo napínák bot
Najděte místa, kde vás boty tlačí a třete je zadní stranou klasické lžíce nebo příborového nože oproti podložce přiložené z druhé strany. Tento pohyb je podobný tomu, když v botě chodíte a pomůže vám tvrdou kůži, syntetiku, textil nebo jiný materiál obuvi o dost zjemnit, zejména v místě švů.
Pokud vás obuv vyloženě tlačí, investujte do napínáků do bot z kovu nebo ze dřeva. U balerín či mokasín to zabírá znamenitě. Ochráníte si vaše nohy před nepříjemnou bolestí, otlaky a puchýři. Nechte na nich boty napínat přes noc. V prodejnách obuvi k nim koupíte i speciální sprej, který může celému procesu výrazně pomoci s roztažením. Silikonové spreje pevný materiál zase zjemní.
Kdy to přenechat to profesionálům
Pokud nic nepomůže, přenechte roztažení bot profesionálům. Některé opravny obuvi nabízí mimo jiné i tuto službu. Na roztáhnutí nové obuvi mají speciální napínáky. V opravně roztahují boty do šířky i do délky. Počítejte s tím, že to chvíli trvá, většinou asi 2 dny. Vaše chodidla, paty i prsty na nohou vám za to poděkují.