Poslední aktualizace: 18.2.2022
Víte, čím nahradit cukr? Možností je více. Nejlepší je asi ovoce, které je však obtížné použít třeba do kávy či čaje nebo při vaření a pečení. Jaké jsou možnosti?
Proč si dát pozor na cukr
- Cukr kazí zuby
- Vyvolává závislost
- Způsobuje únavu
- Podněcuje agresivitu
- Narušuje hormonální rovnováhu
- Přispívá k rozvoji psychických onemocnění
- Podporuje vznik zánětů v těle
- Způsobuje zvýšení hmotnosti
1. Přírodní sladké sirupy
Sladké sirupy se nabízejí v různých variantách. Třeba ovocné nebo obilné sirupy. Specifickou variantou je javorový nebo agávový sirup. Sirupy mají různé poměry fruktózy a glukózy a obsahují prospěšné minerály. Mají však i svou specifickou chuť, která vám musí sednout.
Hodně druhů sirupů je k dostání i v bio kvalitě. Rýžový sirup má neutrální chuť, je méně sladký a téměř nulový obsah fruktózy. Datlový sirup dobře sladí a má charakteristickou chuť datlí.
Třtinová melasa má o třetinu nižší kalorickou hodnotu oproti medu a o polovinu oproti cukru. Tmavý sirup je bohatý na minerály, hlavně hořčík, vápník a železo, vitamíny, hlavně vitamíny B3, B6, B1 a B2 neboli riboflavin a prospěšné nutriční prvky, jako je inositol, nenasycené mastné kyseliny a enzymy. Pozor by si měli dát pacienti citliví na zvýšení hladiny cukru a diabetici, obsah sacharidů je vysoký.
2. Obilné slady
Obilné slady se od obilných sirupů liší. Kromě jednoduchých cukrů, které najdeme v sirupech, obsahují i pomalé cukry neboli polysacharidy. Tělo je odbourává pomaleji a napomáhají udržovat stabilní hladinu cukru v krvi.
Sladěnka, ječmenná sladěnka neboli ječmenný slad je sladidlo vyrobené z naklíčeného ječmene, které má asi 50% sladivost oproti cukru a specifickou chuť. Hustý sirup obsahuje spoustu minerálů, z vitamínů hlavně vitamín B6 a také lepek.
Rýžový slad je sladký hustý sirup z celozrnné rýže a naklíčeného ječmene, je bohatý na komplexní sacharidy, má vysoký podíl vitamínů B a minerálů a neutrální chuť.
3. Stévie
Stévie je sladidlo, které má specifickou, trochu nahořklou chuť, na kterou si někdo těžko zvyká. Stačí jí však několikanásobně méně, protože má mnohem vyšší sladivost než cukr a přitom neobsahuje žádné kalorie. Hodí se pro slazení jídla i nápojů.
Nejpřirozenější formou jsou čerstvé listy. Usušené lístky se dají rozemlet na jemný prášek. Stévie v prášku bílé barvy nebo tekutá stévie ve formě kapek by měla mít čisté složení. Sladidlo by mělo obsahovat pouze výtažek z rostliny steviol glykosidy a nemělo by být smícháno s dalšími umělými sladidly.
4. Erythritol
Erythritol je přírodní látka, která patří do skupiny cukerných alkoholů, které běžně najdeme v některých fermentovaných potravinách, ovoci i zelenině. Výhodou je vysoká míra sladivosti, která v porovnání s cukrem dosahuje až 80 % sladké chuti.
Toto sladidlo přitom ale neobsahuje žádné kalorie, neovlivňuje glykemický index a je vhodný i pro diabetiky. Náš organismus ho nedovede metabolizovat a je vyloučen močí. Navíc nemá ani žádné nežádoucí účinky, nevede ke vzniku zubního plaku a kazu.
5. Xylitol
Xylitol je březový cukr neboli dřevný cukr. Získává se ze dřeva břízy, ale často i z kukuřice, což je sice ekologicky šetrnější, ale zřejmě také kaloričtější. Xylitol najdeme i běžně v ovoci a přirozeně se vyskytuje i v našem těle. Chemicky se řadí do skupiny alkoholických cukrů. Sladivost je totožná s klasickým bílým cukrem.
Xylitol je přibližně o 40 % méně kalorický než bílý cukr a bez pachuti. Je vhodný i pro cukrovkáře, protože pro svou přeměnu v těle nevyžaduje inzulin. Při zvýšené konzumaci má však projímavý účinek. Xylitolové bonbony, žvýkačky a zubní pasta pomáhají udržovat správné pH v ústech a předcházet vzniku zubního kazu.