Poslední aktualizace: 23.3.2022
Z pohledu čínské medicíny se nám akné tvoří v důsledku nahromaděného horka. U těžších forem akné se navíc tvoří toxiny. Podívejme se, proč v organizmu horko vzniká, který orgán je za to zodpovědný a jak omezit toxiny přijímané zvenčí.
Akné není závažný zdravotní stav, většinou se objeví v pubertě a v dospělosti vymizí. Může však výrazně ovlivňovat psychiku teenagerů a mnohdy i dospělých. Akné je podle studií u mladých lidí spojováno s úzkostmi, depresemi až sebevražednými myšlenkami. Kůže a psychika jsou úzce propojeny. I když primárně nepředstavuje velké zdravotní riziko, sekundárně to může být jinak. Proto se na něj zaměřte.
Co je akné
Akné vzniká důsledkem zvýšené tvorby mazu, který ucpává mazové žlázy. Vyskytuje se zejména v obličeji a dekoltu, na ramenech a zádech. Uzavření vývodu mazových žláz způsobí lokální zánět, který může být bolestivý, svědivý a zanechat jizvičky. Důvodem výskytu akné u teenagerů je nástup hormonální aktivity v souvislosti s pubertou a u dívek navíc i se spuštěním menstruačního cyklu.
Akné v dospělosti
Akné nepostihuje jen adolescenty. Dospělé ženy postihuje hlavně po třicátém roce. Často to bývá po vysazení hormonální antikoncepce, která řadu let pouze zakrývá, ale často neléčí hormonální či jiné zdravotní problémy. Reflexní terapie, kam řadíme i akupunkturu, vám může pomoci. Metody čínské medicíny se kombinují.
Západní pohled na akné a jeho léčbu
Moderní medicína se na akné dívá jako problém pokožky, ale nesleduje ani nezkoumá v dané souvislosti stav vnitřních orgánů. Od toho se odvíjí i léčba akné, která spočívá v nasazení čisticích gelů, mastí a antibiotik. Ženám se často nasadí hormonální antikoncepce, která dodáním hormonů do těl zlepšuje stav pleti. Moderní medicína však neřeší příčinu a po vysazení léčby často dochází k recidivě.
Akné z pohledu čínské medicíny a akupunktury
Čínská medicína jde ke kořenům nemoci a řeší je. Akné se v těle tvoří v důsledku nahromaděného horka či vlhkého horka a u těžších forem i se tvoří toxiny. TCM vidí v akné nerovnováhu vnitřních orgánů, kterou nám kůže pouze zrcadlí. Po diagnostice stanoví terapeut konkrétní obraz a terapii zahrnující akupunkturu, která harmonizuje postižené orgány, čistí pleť a akné se přestane tvořit.
Úprava složení stravy
Jedním z pilířů čínské medicíny je dietetika a zdravá strava. Čínská medicína rozděluje potraviny do kategorií podle příslušnosti k elementům dřeva, ohně, země, kovu a vody a řadí je dle termodynamiky od nejchladnějších přes neutrální až po horké. Při akné a tvorbě pupínků nevhodná strava přispívá k tvorbě horka a vlhka. S dodáním toxinů zvenčí se tělo musí vypořádat a vyloučí je na periferii do kůže.
Nevhodné je:
- ostré koření
- smažené
- grilované a tučné pokrmy
- všechny druhy cukru
- mléčné produkty
- alkohol
- bílé pečivo
- průmyslově zpracované pokrmy s aditivy
Čínské bylinky
Komplexní a termodynamicky vyvážené čínské bylinné směsi se musí užívat pod dohledem terapeuta. Certifikovaní terapeuti TCM sestavují bylinné směsi klientům přímo na míru, i když jde o stejný zdravotní problém. Správně použitými metodami akupunktury a fytoterapie se pacientům akné brzy zlepší.
Akupunktura a harmonizace akupunkturních drah
Práce s akupunkturními drahami je efektivní metodou TCM. Akné se z pohledu čínské medicíny považuje za stav nadbytku a pomocí tzv. vypouštění škodlivé nadbytečné energie přes vhodné akupunkturní body lze docílit výrazného efektu zlepšení stavu kůže. Metoda je vhodná v kombinaci s užíváním čínských směsí bylin. Využívá se i baňkování pomocí aplikace skleněných baněk na vybraná místa.
Cvičení Qi Gong
Stres negativně ovlivňuje zdraví. Současný životní styl je orientovaný na materiální sféru a nemáme čas věnovat se duševnímu zdraví. Součástí čínské medicíny je zdravotní cvičení Qi Gong [:čchi kung:] – práce s energií. Fyzicky nenáročné cvičení je zaměřuje na správné dýchání, vnáší do života vnitřní klid, pomáhá zvládat stres a emoční výkyvy a zlepšuje zdravotních potíže včetně akné.