Poslední aktualizace: 15.6.2022
Jestliže v životě pociťujete stereotyp, opustila vás motivace, zvědavost, touha po jakémkoli dobrodružství a bojíte se zkoušet nové věci, je třeba vystoupit z komfortní zóny, ve které se neodehrává nic nového. Jak se začít rozvíjet a udělat změnu?
Jakmile si řeknete dost a začnete měnit své návyky, budete se věnovat spoustě nových aktivit. Přestaňte hledat výmluvy, začněte něco dělat a vystupte z komfortní zóny. Náš čas je vymezen, proto jím neplýtvejte a nežijte život někoho jiného. Žijte podle sebe. Neexistují chybná rozhodnutí, jsou jen rozhodnutí, díky kterým získáváme zkušenosti. Neobviňujte se a dovolte si být šťastnější.
1. Sociální sítě vyměňte za naplňující aktivity
Sociální sítě využijte ve svůj prospěch nebo je opusťte. Pokud si bez nich život neumíte představit, začněte facebook, instagram a twitter používat jinak. Zbavte se skupin, kde se lidé jen urážejí a zaměřte se na ty s tématikou motivace a jakéhokoli osobního rozvoje. Přestaňte trávit čas chatováním nebo koukáním na seriály v televizi. Upřednostněte osobní kontakt a věnujte si aktivitám, které vás naplňují.
2. Aktivně se věnujte osobnímu rozvoji
Vytvořte si rituály. Zařaďte do běžných dnů kromě práce a povinností i sport, relaxaci, meditaci, vzdělávání a kreativní činnosti. Pro motivaci čtěte články a knihy, sledujte videa, dokumenty a vzdělávací pořady, anebo choďte na kurzy a semináře. Setkávejte se s lidmi. Pokud jste introverti, rozvíjejte se klidně při józe a meditaci doma. Nepřijímejte však nic aniž byste o tom přemýšleli. Buďte vnímaví.
3. Intuice vám napoví, kolik potřebujete spánku
Pokud prospíte celý den, vyplavte adrenalin sportem, choďte ven a upravte stravu. Jestliže nespíte téměř vůbec, dopřejte tělu relaxaci a spánek. Většinou se doporučuje spánek 7 až 9 hodin denně. Dejte však na svou intuici a poslouchejte tělo. Někomu stačí jen 4 hodiny. Někdo jde spát už ve 22 hodin a vstává ve 4 ráno, jiný spí od 4 do 8 ráno. Pravidelnost vám dá v každém případě obrovskou sílu.
4. Vyhlaste konec lenosti a prokrastinaci
Zatočte s leností a bezduchým bloumáním, kterému se nově říká prokrastinace. Pomoci vám může kniha Konec prokrastinace. Zvládnete to ale i bez ní. Stačí se rozhodnout, začít něco dělat a vydržet. Dejte dnům řád a pravidelnost. Nebuďte křečovití a dejte řádu lehkost. Pokud děláte to, co vás naplňuje, bude to snadné.
5. Dělejte si seznamy aktivit, které chcete změnit nebo s nimi začít
Možná chcete přestat kouřit a začít cvičit nebo běhat. Možná se chcete naučit malovat, šít nebo mluvit anglicky. Možná se chcete více věnovat dětem nebo partnerovi. Může to být cokoliv. Začněte pomalu a postupně. Obtížnějším změnám se věnujte, až zvládnete ty snazší. Nespěchejte, ale neodkládejte své malé cíle.
6. Přestaňte hledat výmluvy a začněte hledat důvody, proč to zvládnout
Když se vám nechce a máte spoustu výmluv, začněte ihned cvičit nebo běhat. Vyčistíte si hlavu, vyplavíte endorfin a zlepšíte náladu. Pak se s radostí vrhnete na jakoukoliv aktivitu. Myšlenka na budoucnost, která vás čeká a dobrý pocit z výkonu, vás nakopne a získáte motivaci. Za trpělivostí stojí ta pravá odměna.
7. Plánujte, organizujte a buďte příkladem
Myslete na sebe. Pokud jste spokojení, jsou spokojení i ti kolem. Buďte příkladem pro děti, partnera, přátele i kolegy. Tím, že změníte sebe, lze změnit jiné. Přestaňte se rozčilovat nad tím, co nemůžete změnit. Vytvořte si denní, týdenní i měsíční plán a najdete čas na své aktivity.
Začněte s postupnou změnou návyků a aktivit. Může to být třeba jen 1 až 2 změny za měsíc. Sledování zpráv 30 minut denně vám ročně vezme 182 hodin života. Opravdu je chcete obětovat rozčilování a demotivaci? Nenechte si kazit náladu.
9. Všímejte si změn na mysli i těle
Všímejte si změn na vašem zdraví, vitalitě, imunitě, myšlení i psychice. V průběhu opouštění komfortní zóny na sobě budete pozorovat úžasné změny. Budete překvapeni, kým jste byli dříve a kým jste teď. Nikdy není pozdě na to změnit život.