Poslední aktualizace: 10.8.2022
Rajčatový protlak se používá k přípravě mnoha pokrmů. Využijete ho zejména v zimě. Můžete díky němu snadno nahradit čerstvá rajčata. V létě si z rajčat připravte rajčatový protlak i bez zavařování či sterilizace. Pak nemusíte použít kupovaný produkt.
Proč si uvařit rajčatový protlak doma
Mnohé hospodyňky si rajčatový protlak připravují raději doma. Je totiž mnohem chutnější než ten z obchodu. Navíc budete bezpečně vědět, že do něj nedáváte nahnilá či plesnivá rajčata a neobsahuje ani umělá barviva, příchutě, zvýrazňovače chuti, zahušťovadla a konzervační látky. Abyste si mohli vyrobit rajčatový protlak doma vlastníma rukama, podívejte se, jak na to.
Jak vařit rajčatový protlak doma
Při přípravě rajčatového protlaku doma musíte dosáhnout konzistence husté rajčatové hmoty bez semen, slupek a nečistot, abyste si zajistili možnost delšího skladování i při pokojové teplotě.
Šťavnatá rajčata se spoustou semínek nejsou vhodná na rajský protlak. Na něj si připravte dužnatá rajčata, která dozrála nejdříve v srpnu. Zároveň musí být plody opravdu zralé, ale nikoliv přezrálé, nahnilé nebo s plísní, jinak se vám produkt zkazí.
Jak připravit a uvařit rajčata
Po ručním oloupání slupky a zbavení semínek umelte dužinu v mlýnku na maso, anebo ji rozmixujte v mixéru. Pro snazší oloupání můžete rajčata spařit. Rajčata nakrájená na plátky či čtvrtky můžete i uvařit, zchladit a přepasírovat přes síto. Můžete použít i odšťavňovač se speciální tryskou na rajčata.
Jak zahustit rajčatový protlak
K zahuštění rajčatového protlaku pro docílení přeměny na pastu existuje více technologických metod. Zavěste rajčatový protlak na 8 až 10 hodin do plátěného pytlíku, aby z nich odtekla přebytečná šťáva a v sáčku zůstala jen dužina rajčat.
Dužinu můžete také vařit v hrnci na sporáku a obsah hrnce neustále míchat po dobu několika hodin. Můžete je také vařit v pomalém hrnci.
Přebytečnou tekutinu můžete také odpařit tak, že plech s rajčatovou dužinou vložíte do trouby na 1,5 až 2 hodiny.
Sterilizujte sklenice na rajčatový protlak
I když nebudete zavařovat rajčatový protlak, sklenice a víčka důkladně vymyjte, sterilizujte a nechte osušit. Sklenice a víčka na rajčatový protlak musí být pečlivě sterilizovány, jinak se bude protlak kazit. Zvolte raději sklenice malého objemu. Doporučujeme sterilizovat v myčce, nebo sterilizovat a rovnou dosušit v troubě.
Klasický recept na domácí rajčatový protlak
Potřebné ingredience:
- 3 kg rajčat
- 0,5 kg cibule
- 100 ml 3% hroznový ocet
- 4 ks bobkového listu
- 50 g soli
- 100 g cukru
Způsob vaření rajčatového protlaku:
Rajčata roztřiďte, omyjte a nakrájejte na 6 až 8 kousků. Plátky rajčat dejte do hrnce se silným dnem. Cibuli zbavte slupky a nakrájejte ji na malé kousky. K rajčatům přidejte plátky cibule a bobkové listy.
Hrnec dejte na mírný oheň a vařte, dokud se slupky od plátků rajčat neoddělí, což bude trvat asi hodinu. Pravidelně míchejte rajčatovou hmotu, aby se nepřipálila.
Sundejte nádobu z plotny a počkejte, až rajčatová hmota vychladne na pokojovou teplotu. Pak ji přepasírujte pomocí vařečky přes síto.
Rajčatovou pastu dejte zpět na sporák do stejného hrnce a vařte tak dlouho, dokud nezmenší svůj objem alespoň 3x až 4x. Pak vsypte cukr a sůl, zalijte směs octem a vařte protlak dalších 10 minut.
Nalijte hotový rajčatový protlak do předem připravených zavařovacích sklenic a zavíčkujte. Po vychladnutí sklenice uložte do spíže a otevřete podle potřeby. Otevřené sklenice skladujte pouze v chladničce.
Rajčatový protlak je velmi zdravý, chutný a voňavý. Jeho domácí příprava zabere nejméně 5 hodin, ale výsledek stojí opravdu za to.