Milujete krémové polévky, které jsou lahodné a zasytí. Zkuste naše recepty na unikátní krémové polévky a určitě si na nich skvěle pochutnáte!
Žampionová krémová polévka
Žampiony jsou v naší kuchyni jedny z nejoblíbenějších hub. Dají se připravit na mnoho způsobů. Krémová polévka zasytí a navíc je zdravá. Žampiony mají antioxidační účinky, podporují trávení a jsou skvělým zdrojem vitamínu B1 a B2.
Suroviny:
- 250 g žampionů
- 20 g másla
- 3 lžíce hladké mouky
- 1,5 l vody
- 2 kostky houbového masoxu nebo vývar místo vody
- 0,5 kelímku 12% smetany
- Petržel
- Mletý pepř
- Mletý kmín
- Sůl
Postup přípravy:
Očištěné a nakrájené žampiony poduste na másle, osolte, okořeňte a zalijte vroucí vodou z konvice. Přidejte kostky bujonu a vařte 15 minut. Na závěr zahustěte polévku záklechtkou z mouky a smetany a krátce provařte, aby se potlačila moučná chuť. Na talíři posypte polévku zelenou petrželkou.
Krémová polévka z červené čočky
Červenou čočku nemusíte předem namáčet, nenadýmá a je navíc daleko lépe stravitelná, než klasická hnědá čočka. Zkuste si proto připravit krémovou polévku z červené čočky, na které si pochutnají i ti, co luštěniny až tak nemilují.
Ingredience:
- 1 lžíce másla
- 1 malá cibule
- 1 větší mrkev
- 1 stroužek česneku
- 100 g červené čočky
- 600 ml zeleninového nebo kuřecího vývaru
- 150 ml smetany (může být zakysaná)
- Sůl
- Pepř
- Citronová šťáva
Postup přípravy:
V hrnci orestujte na lžíci másla na kostičky nakrájenou cibuli. Jakmile zesklovatí, přidejte nakrájený česnek na plátky a nakrájenou mrkev kostičky. Společně restujte 3 minuty, přidejte červenou čočku a vývar. Vařte, dokud mrkev i čočka nezměknou. Pak polévku rozmixujte tyčovým mixérem na hladký krém, přidejte smetanu a pár minut provařte. Polévku dochuťte citronovou šťávou, solí a čerstvě mletým pepřem.
Krémová dýňová polévka
Dýňová polévka je v poslední době stále více oblíbená. Je jemná, lahodná, výživná, zasytí, zahřeje a má ohromující barvu. Dužina dýně je navíc bohatá na draslík, fosfor, hořčík, chlór, měď, selen, sodík, zinek, železo, betakaroten, alfakaroten, lutein, bílkoviny, vysoce kvalitní nenasycené mastné kyseliny i omlazující kyselinu nukleovou. K podzimu zkrátka a dobře dýně patří.
Suroviny:
- 2 lžíce olivového oleje
- 2 cibule nakrájené najemno
- 1 kg dýně hokkaido nakrájené na kostky
- 700 ml zeleninového vývaru
- 150 g smetany na vaření
- sůl
- pepř
- 2 lžíce dýňových semínek
Postup přípravy:
V hrnci rozehřejte olej a osmahněte na něm cibuli dozlatova. Přidejte kousky dýně a orestujte 5 až 10 minut. Zalijte vývarem, osolte, opepřete, přiveďte k varu a vařte 15 minut, dokud dýně úplně nezměkne. Přilijte smetanu a lehce povařte. Pak polévku odstavte z plotny, rozmixujte ji tyčovým mixérem a servírujte posypanou dýňovými semínky, které nasucho opražíte na pánvi.
Krémová pórková polévka
Pórek je skvělý zdroj vitaminu A, C a K a celé řady minerálů včetně železa. Zkuste jej občas použít třeba místo cibule, anebo jej k ní doplnit. V našem jídelníčku se totiž příliš často nevyskytuje, což je velká škoda. Změňte to díky pórkové polévce, která je opravdu rychle hotová a výborná. Můžete ji udělat i bez cibule, pouze z pórku.
Ingredience:
- 2 lžíce másla
- 2 střední nakrájené pórky
- 2 střední nakrájené brambory
- 1 cibule
- 1,5 l kuřecího vývaru
- 1 kelímek (200 ml) 12% smetany na vaření
- Sůl
- Čerstvě mletý bílý pepř (popř. černý nebo barevný)
- 2 lžíce jemně nasekané čerstvé pažitky
Postup přípravy:
V hrnci rozehřejte máslo, přidejte nakrájenou cibuli a orestujte. Jakmile cibule zesklovatí, přidejte k ní nakrájený pórek, lehce osmahněte, zalijte kuřecím vývarem a přidejte brambory nakrájené na kostky. Polévku osolte, opepřete, vařte na mírném plameni asi 20 minut do změknutí brambor. Polévku rozmixujte tyčovým mixérem, přidejte smetanu na vaření a několik minut provařte. Nakonec ji dochuťte solí a pepřem a před podáváním ji ozdobte pažitkou.
Krémová brokolicová polévka
Brokolice často nepatří mezi moc oblíbenou zeleninu, je to však velká škoda. Je nutričně hodnotná a přitom málo kalorická, takže si ji můžete v klidu dopřát. Je bohatá na vitamín C, vitamíny skupiny B i beta-karoten, z minerálů obsahuje hlavně draslík, hořčík a železo a má hodně vlákniny. V krémové polévce je naprosto skvělá.
Suroviny:
- 1 lžička másla
- 1 střední cibule
- 1,5 l zeleninového vývaru
- 1 větší brokolice
- 0,5 l mléka
- 200 g sýru cheddar
- 1 lžíce dijonské hořčice
- Sůl
- Mletý černý pepř
- Mletý kajenský pepř
- Postup přípravy:
V hrnci rozpusťte máslo, přidejte nakrájenou cibuli a orestujte. Jakmile cibule zesklovatí, vlijte zeleninový vývar, přidejte brokolici pokrájenou na menší kousky, osolte, opepřete a přidejte hořčici. Pak polévku zalijte mlékem, vařte na mírném plameni do úplného změknutí brokolice, následně rozmixujte tyčkovým mixérem, přidejte nastrouhaný sýr a dobře promíchejte. Nakonec dochuťte solí a pepřem dle potřeby. Polévku podávejte s krutony.
Květákový krém polévka
Hustá a vydatná květáková polévka nebo také květákový krém, vás na podzim a v zimě zahřeje. K její přípravě potřebujete minimum surovin a výsledek potěší i vaše děti. Květák je nízkokalorický, díky vysokému obsahu vlákniny zasytí na dlouhou dobu, je bohatý na vitaminy a minerály, hlavně vitamin C a K, kyselinu listovou, draslík, vápník a hořčík. Tmavší druhy květáku mají vyšší obsah vitaminů a minerálů.
Ingredience:
- 30 g másla
- 1 cibule
- 1 brambora
- 1 květák (asi 500g)
- 1 bobkový list
- Muškátový oříšek čerstvě nastrouhaný
- 1 l zeleninového vývaru
- 100 ml smetany nebo plnotučného mléka (můžete i vynechat)
Postup přípravy:
V hrnci rozehřejte máslo, orestujte cibuli, přidejte bramboru, vařte ji 1 minutu, přidejte květák, okořeňte, přidejte bobkový list a špetku čerstvě nastrouhaného muškátového oříšku. Přiklopte pokličkou a vařte asi 5 minut na mírném ohni. Přilijte vývar, uveďte do varu a vařte 20 minut, dokud květák nezměkne. Vyndejte bobkový list, rozmixujte, přilijte smetanu nebo mléko a prohřejte. Hotovou polévku ozdobte na talíři čerstvě mletým muškátovým oříškem, čerstvým bobkovým listem a pár růžičkami květáku.
Rakouská krémová česneková polévka
Krémová česnečka neboli knoblauchsuppe, je velmi zajímavá polévka, kterou stojí za to ochutnat.
Suroviny:
- 1,5 l vody
- 2 až 3 kostky nebo vaničky bujonu, anebo silný domácí vývar
- 1/2 paličky česneku
- 1/2 l 10% až 12% smetany
- 1/2 starší nastrouhané bílé bagety či rohlík
- 2 lžíce hladké mouky
- Hrst hladké mouky na jíšku
- Sůl
- Pepř
- Máslo
- Na ozdobení opečenou slaninu či krutony
Postup přípravy:
Na másle opražte 1/3 z nastrouhaného množství bagety, zalijte horkou vodou s bujonem nebo vývarem, prolisujte česnek a dosypeme zbytek bagety. Nechte chvilku nasáknout a rozmixujte. Za stálého míchání vlijte smetanu, osolte a opepřete, nechte projít varem, ale dejte pozor, ať smetana nevypění. Polévku můžete prodávat horkou, nejlépe v malém bílém chlebu, u kterého stačí odkrojit vršek a vydlabat střídku, kterou můžete použít při přípravě krému. Ozdobte opečenou slaninou či krutony.