O blahodárných účincích spánku jsme všichni dobře informováni, přesto na ně zapomínáme a spánek často šidíme, ať už si spánek nemůžeme dovolit, nebo nám připadá jako plýtvání časem. Často se z polibku Morfeova stává nepříjemná část dne. V noci se starostmi jen převalujeme a ráno se budíme unavenější, než když jsme šli spát. Chcete-li ráno v zrcadle vidět krásnou a mladistvou tvář, která se na vás bude spokojeně usmívat, vyzkoušejte se vyspat.
Studie potvrzují, že dostatek kvalitního spánku má pozitivní vliv na stárnoucí pleť. Důvodem je regenerace kožních buněk, která je v noci dvojnásobná. Nejvíce naše pokožka regeneruje mezi jedenáctou večer a čtvrtou hodinou ráno.
Vliv nedostatečného spánku
Spíte-li méně než sedm hodin denně, můžete se těšit na hlubší vrásky, zašedlou pleť a kruhy pod očima. Nekvalitní nebo nedostatečný spánek má taky negativní dopad na funkci bariéry pleti, což vede k unikání vody a dehydrataci pokožky, náchylnosti k infekcím a snadnějšímu pronikání UV záření.
Činnost pleti během spánku
Pokožka člověka má vlastní denní rozvrh, který se snaží pilně dodržovat. Problém nastává, jestliže jí do jejího programu zasahujeme například tím, že nejdeme spát. Již v brzkých večerních hodinách se pokožka chystá k rekonstrukci. Od osmi do jedenácti se zklidňuje, hydratuje a stimuluje, od jedenácti do tří vyživuje a regeneruje buňky, od pěti odpočívá.
Během spánku se v mozku uvolňuje hormon melatonin, který je symbolicky přezdíván jako „hormon mládí“. Melatonin udržuje mladiství a svěží vzhled lidské pokožky. Naopak hormonální produkce kortizolu, stresového hormonu, se utlumuje a mezi třetí a pátou ráno je zcela blokována. Ve stejnou dobu spánek působí dokonce protizánětlivě. Spánek má vliv ještě na další hormon a jeho produkci, tentokrát je to růstový hormon, který zahušťuje pleť a pomáhá v rámci růstu a posílení celého těla.
Nespíte?
Jestliže v noci nespíte, spíte málo nebo nekvalitně, vede to k tomu, že vaše tělo místo melatoninu produkuje stresový hormon kortizol a obnova pokožky se zpomalí.
6 rad pro kvalitní spánek
1. Poslední těžké či tučné jídlo v 5 hodin
2. Poslední jídlo dvě hodiny před spaním
3. Poslední kofein v pět
4. Večerní procházka
5. Zatažené žaluzie, závěsy či rolety
6. Zklidnění
Zdroj obrázků: http://pixabay.com, http://www.freedigitalphotos.net