Poslední aktualizace: 29.5.2014
Dnešní díl se nebude věnovat bydlení v pravém slova smyslu, ale pro mnoho lidí bude jistě přínosný. Mluvit budeme o pěstování orchidejí. Tyto překrásné rostliny pocházejí původem z temných neprostupných džunglí, ale v bytech představují nejkrásnější živou dekoraci.
Správné prostředí je pro orchidej základ
Péče o orchideje ovšem není zrovna jednoduchá. Musíte vycházet již ze samotného prostředí, odkud orchideje pochází, tedy vlhké klima, které jim poskytují deštné pralesy. Nemají ovšem rády přímé sluneční záření, proto jim budete muset zajistit vlhké, ale zároveň stinné místo. Nároky na teplotu se různí, jelikož existují tři různé skupiny orchidejí – chladnomilné, teplomilné a temperované (pro střední teploty). Rozdílnou teplotu ovšem budete muset zajistit pro denní i noční péči zvlášť. Například teplomilné orchideje snesou přes den až 30 stupňů, zatímco u chladnomilných nesmíte přesáhnout teplotu 20 stupňů. V noci je to pak o dalších 5-10 stupňů méně.
Pro orchideje je vlhkost životně důležitá
Zásadní je ale pro orchideje vlhkost. Málokdo ví, že vysoká vlhkost vzduchu je základní předpoklad pro úspěšné pěstování orchidejí. Nemusíte se zároveň bát, že to s vlhkostí přeženete. U orchidejí to zkrátka není možné. Pokud se vám podaří vytvořit správné prostředí, odmění vás orchideje bohatým a bujným růstem a překrásnými květy. Často platí, že menší květy více voní, ale není to zásadním pravidlem.
Jak orchidejím zajistit správnou vlhkost?
Určitě vás ale také zajímá nějaká rada pro zajištění vlhkosti potřebné pro pěstování orchidejí. Nejlepším řešením je prosklená vitrína. Můžete v ní pěstovat i další rostliny a vytvořit tak ideální mikroklima, které se o vhodnou vlhkost již postará samo. Stačí orchideje občas orosit vodou pomocí ostřikovače a ušetříte si spoustu práce. Pokud ovšem vitrínu nemůžete nebo z nějakého důvodu nechcete a orchideje pěstujete volně v bytě, musíte častěji rosit. Minimálně alespoň dvakrát denně. Blízko orchidejí pěstujte popínavé nebo převislé rostliny, které pomáhají vlhkost udržet.
Nezapomínejte ani na pravidelnou zálivku
Nezaměňujte ovšem vlhkost s ponořením do vody. V tomto ohledu by orchideje trpěly stejně jako jakékoliv jiné rostliny. Kořeny by snadno začaly zahnívat a u orchidejí je velmi těžké napravit vzniklé škody. Raději jim tedy předcházejte. Zálivka se u orchidejí provádí jednou za 4-7 dní v závislosti na ročním období. Prolévejte ji tedy raději až tehdy, kdy je substrát suchý. Správnou péči vytvoříte z malých orchidejí překrásné a bujné rostliny, které provoní celý byt a velké žíhané květy různých barev vám rozveselí domácnost. Orchideje vyžadují pravidelnou a trpělivou péči. V tomto případě vám ji ale mnohonásobně vrátí.