Tropických dnů přibývá a vliv slunce a tepla na naši kůži se významně zvyšuje. Jaká je optimální ochrana před UV zářením, jak se opálit, nespálit a udržet si bronzovou pokožku?
Při slunění je na prvním místě ochrana pokožky před UV zářením. Její význam neustále narůstá. Tajemství dlouhodobého opálení kůže určitě nespočívá v rychlém opálení, ale v postupném dosahování hnědnutí pokožky při opalování s vhodným ochranným přípravkem.
Správný denní krém na léto
Každý denní krém určený na jaro a léto, ale i na zimu v horách, by měl mít dostatečný UV filtr. Minimum je faktor 20. Pleť na obličeji je obzvláště citlivá.
Přípravky s UV filtry
Schválené UV filtry používané v kosmetice v rámci EU jsou bezpečné pro naše zdraví. Optimální ochrana před UV zářením je nezbytnou součástí péče o naši pokožku. Pořiďte si opalovací přípravky s UV filtry, na tělo faktor 30 a na obličej raději 50. Opalujte se pomalu a určitě ne v poledne. Pokud vás trápí alergie jakéhokoliv druhu, zvolte UV ochranné přípravky bez parfému a s fyzikálními UV filtry, jako je oxid titaničitý nebo zinečnatý.
Ochrana během opalování i mimo něj
Běžná denní ochrana by měla být samozřejmostí, i když zrovna nejdeme k vodě. Pokud jen přeběhnete z práce domů, nebo se pohybujete ve stínu, postačí SPF 10. Citliví jedinci musí zvýšit ochranný faktor.
Na koupališti, u rybníka a u moře
Na koupaliště, nebo na pláž k moři si vezměte přípravek s ochranou SPF 30 na tělo a na obličej faktor 50. Při cíleném opalování začínáme s vyšším faktorem a pak jej můžeme trošku snížit. Mezi 11 a 15 hodinou bychom neměli být na slunci. Zvolte ochranu hlavy, sluneční brýle a pořiďte si slunečník.
Děti a opalování
Děti by se neměly záměrně opalovat vůbec. Dětská pokožka sice rychleji hnědne i ve stínu, ale to neznamená, že jí to neškodí. Děti ochráníte opalovacími přípravky SPF 50 a 50+, později můžete použít SPF 30. Choďte s nimi k vodě dopoledne a odpoledne, nikdy ne přes poledne.
Nanášení opalovacího přípravku
Naneste na pokožku dostatečné množství přípravku na opalování a během dne nanášení opakujte. Doporučené množství pro ochranu pokožky celého těla je u dospělého člověka 32 g přípravku při opalování. Měla by to být plná polévková lžíce. Na týden u moře potřebujete 500 ml a 250 ml pro děti. Po koupání naneste opalovací přípravek vždy znovu. Voděodolné přípravky se sice smývají o něco méně, ale po koupeli je třeba doplnit asi 1/3 původního množství. Pokožku odírá písek, osuška na které ležíte i ručník, kterým se osušíte.
Žádné krátkodobé opalování
Pokožka chráněná UV faktorem bude postupně hnědnout a před hnědnutím viditelně nezčervená. Pokud se opálíte rychle, pokožka se spálí a časem sloupe. Pokud se opalujete pomalu, můžete během opalování používat i peeling a pokožka vám vydrží déle hnědá. Pokud vám pokožka zarudne, ochrana byla nedostatečná, nebo jste byli příliš dlouho na slunci.