Šupinky na pokožce hlavy nepředstavují sice zdravotní riziko, nicméně jejich výskyt patří k nepříjemným estetickým problémům. Vidět jsou jednak ve vlasech, ale stejně tak i spadané na oděvu. Na svědomí je má narušená vlasová pokožka, která se brání nadměrnou tvorbou zrohovatělých buněk. Lupy patří k běžným kožním neduhům, který potrápí až polovinu populace. Jak s lupy bojovat a zabránit jejich vzniku?
Lupy nepředstavují zdravotní riziko. Pravdou však zůstává, že lidem, kteří jimi trpí, dokážou pořádně znepříjemňovat život. Nepříjemné svědění pokožky hlavy, škrábání a malé šupinky, jež zvláště na tmavém oděvu působí jako červený prapor na býka. Přestože lupy trápí nemalé procento lidí, dá se s nimi efektivně bojovat a „zasněženým ramenům“předcházet.
Vznik lupů
Z pohledu dermatologie jde pouze o kožní onemocnění projevující se olupováním vrchní šupinaté vrstvy pokožky. Lidská pokožka se přirozeně obnovuje v řádu dní. V případě vyskytujících se lupů je tento interval mnohem kratší a proces obnovy tak rychlejší. Odumřelé kožní šupinky se hromadí a následně drolí z vlasové pokožky. Faktorů nesoucí zodpovědnost za výskyt nevzhledných šupinek existuje několik. Často se problém týká používání agresivních vlasových přípravků a nesprávným mytím vlasů. Příčina však může tkvět také v nesprávné životosprávě a častému stresu. Tvorba lupů je rovněž spojována se zvýšenou produkcí kožního mazu.
Za problémem mohou stát i přemnožené kvasinky v lidském těle. Ty bývají přirozenou součástí pokožky hlavy. Ovšem pokud se přemnoží, může nastat reakce v podobě vzniku kožního onemocnění. V tomto případě je léčba rozdílná. Na místě je poradit se s dermatologem či přímo trichologem.
Dva typy lupů
Celkem rozlišujeme dva typy lupů: suché a mastné. Suché jsou o něco menší, mají tendenci se sypat a méně svědí. Mastné ulpívají na pokožce a zůstávají na místě – nepadají. Špatně se odlupují, což vede většinou k silnějšímu svědění a podráždění pokožky. Problém s tímto druhem lupů bývá nezřídka doprovázen i nevábným zápachem. K účinnému boji s lupy je vhodné znát příčinu jejich vzniku. To umožní se podobné estetické pohromy příště vyvarovat.
Jak se lupů zbavit
Zkuste si pořídit šetrnější vlasové přípravky. Ideálně určeny pro citlivou pokožku. Při mytí vlasů dávejte pozor, abyste zbytečně hlavu příliš nedrhli. Šampon pokaždé z vlasů důkladně vymyjte vlažnou vodou. Příliš teplá voda stimuluje činnost mazových žláz. Přesně z tohoto důvodu se vyhněte i zbytečnému fénování horkým vzduchem. Vlasy nezatěžujte množstvím stylingových přípravků. Barvíte-li si vlasy, dopřejte své kštici speciální péči pro suché a poškozené vlasy. Je potřeba vlasy regenerovat a vyživovat do hloubky. Komplexně zapracujte také na vaší životosprávě a pitném režimu. Navyšte příjem vitaminu B a tělu dodejte zinek i selen. Pokud nenajdete dostatek těchto prvků v běžné stravě, zkuste potravinové doplňky pro zlepšení kvality vlasů.
Fotografie publikována se svolením imagerymajestic Photography/FreeDigitalPhotos.net