Pokud vás trápí pigmentace na obličeji či na těle, naučte se, jak se před vznikem nežádoucích skvrn preventivně chránit. Právě prevence je v tomto případě opravdu moc důležitá. A když už se nějaká nedokonalost objeví, naučte se jí zbavit. Mazat se jen krémem, ale samo o sobě většinou nestačí. Pigmentové skvrny trápí celou řadu žen a na věku vůbec nezáleží. Často se objevují třeba na podzim, kdy se po parném létě začínají na kůži objevovat zvláštní tmavé skvrny a útvary. Velmi časté jsou i v těhotenství nebo po hormonální antikoncepci.
Co na pigmentové skvrny
Nejdříve musíme určit, o jaké pigmentové skvrny přesně jde. Pigmentové skvrny mohou být vrozené, mohou to být znaménka, nebo získané, jako pigmentace sluneční, stařecká a melasmata. Ta se objevují z hormonální antikoncepce a těhotenství. Melasma se nacházejí nejčastěji v obličeji a na horním rtu ve formě rozsáhlé mapovité skvrny. Nejčastěji vznikají důsledkem užívání hormonální antikoncepce a těhotenství. Jejich řešení je ale složité.
Začínáme s odstraněním
Na prvním místě se aplikují bělící krémy, které následně vstupují do metabolismu tvorby pigmentu. Další variantou je chemický peeling pro regeneraci pleti, ke zlepšení její struktury, k hydrataci, zmírnění projevů akné a k barevnému sjednocení. Pomocí chemického peelingu se narušují povrchové vrstvy kůže. Následně dojde k jejich odloučení a navození regenerace celkového kožního povrchu. Dnes se nejvíce používá chemický peeling pomocí kyseliny glykolové, protože je nejbezpečnější. Může se přivrstvovat pro větší účinek také kyselina citronová, která podporuje bělení, kyselina kojová, která je vhodná pro mastnou pleť i akné a kyselina mandlová.
Po chemickém peelingu
Na očištěnou pleť se následně aplikuje rovnoměrně kyselina glykolová v koncentraci od 30 % do 70 %. A podle hloubky peelingu přichází alespoň lehký erytém a následuje lehké olupování povrchních vrstev pokožky. Pak několik dní po sobě aplikujeme zklidňující krém s panthenolem. Chemický peeling se nemá provádět v letních měsících, v těhotenství, a při užívání některých druhů léků. Oznamte lékaři, zda máte sklon k tvorbě keloidních jizev anebo trpíte na herpes simplex. Chemický peeling se má několikrát opakovat ve 14 denních intervalu 4x až 6x.
Jak na sluneční a stařeckou pigmentaci
Sluneční a stařecké pigmentace se nacházejí nejčastěji v oblasti obličeje a na hřbetech rukou. Možností při odstraňování pigmentací je IPL – intenzivní pulsní světlo. Světelný zdroj vydává záření, které se filtruje ve vyměnitelných hlavicích a z koncovky se světlo vstřebává do nepravidelné povrchové pigmentace a to i do té, co je hormonálně způsobená. Pulsní světlo je šetrné a je indikováno na prvním místě. IPL je oproti laserům většinou mnohem šetrnější, rychlejší, s menším rizikem komplikací a s mnohem kratší dobou rekonvalescence. Někdy zabere jen laser a to až po několikanásobném opakování.
IPL versus laser
Nejúčinnějším laserem použitelným k odstranění stařecké a sluneční pigmentace je zejména Q-switched alexandritovým laser, jehož paprsek je velmi přesně cílený, důsledně rozmělní pigment na drobné částečky a ty jsou pak následně odplaveny pryč. Tento zákrok je pouze mírně bolestivý a přirovnává se k jemnému štípnutí gumičkou. Hojení laserem ošetřeného místa probíhá formou povrchových stroupků po dobu 10 dní. Hojí se velmi dobře a bez jizev. Nejdůležitější a nejjednodušší způsob, jak omezit pigmentaci, je samozřejmě prevence. Předcházet pigmentovým skvrnám se dá zejména důslednou ochranou proti slunci, pomocí vysoce účinných opalovacích krémů s vysokým SPF faktorem 50 a více.