Podle odborníků má ideální ráno zahrnovat pohyb, dostatek slunce a přirozeného světla a nutričně vyváženou snídani. Pro perfekcionisty je to ale denní stres, pocity neúspěchu a pak i špatné naladění. Jaké návyky vyvíjejí tlak na naši produktivitu?
Pomalá snídaně
Měli byste den začít v klidu snídaní, která vám pomůže se lépe soustředit a naladit na celý den. To se ale nemusí slučovat s aktuálním životním stylem, třeba s dětmi u. Pokud si ceníte delšího spánku více než klidné snídaně, neměňte to. Rodinné snídaně jsou sice krásné, ale mnohdy nemožné. Hlavně se tím nestresujte.
Odložení budíku
Pravidelné odkládání budíků vám spánek neprodlouží. Opakovaným posouváním buzení se dostanete do stresu. Každé zazvonění budíku vám připomene všechny úkoly, které vás za den čekají. Ochudíte se o čas a dostanete se do časové krize. Zkuste vstát o půl hodiny později, ale rovnou. Bude se vám vstávat o poznání lépe.
Psaní si deníku
Pokud si nezvládáte každý den psát deník nebo vést diář, nezoufejte. Sice to může mít pozitivní vliv na náladu i produktivitu, ale není to pro všechny. Pokud vás tato aktivita vnitřně nenaplňuje a nedělá vám radost, pak to nedělejte. Nejděte si jiného koníčka pro pocit štěstí.
Seznam a plán úkolů
Pokud vám seznam úkolů a plánů nevyhovuje, změňte svůj pohled na úkoly nebo si zvolte jinou techniku plánování. Pokud si naložíte více úkolů, než jste schopni zvládnout, vede to ke špatné náladě a pocitu méněcennosti. Soustřeďte se pouze na úkoly, které opravdu musíte splnit a nezapomeňte na činnosti, na které se můžete celý den těšit.
Postel na spánek a sex
Už jste také četli, že má postel sloužit jen na spánek a sex? Nenechte se tím stresovat a stanovte si vlastní pravidla. I když elektronika do ložnice nepatří, nikdy si nevyčítejte, když si o víkendu vyhradíte čas na čtení knížky či zpráv v posteli nebo na sledování filmu. Je na vás, zda vás elektronika v posteli stresuje, nebo vám navozuje pocit pohody a příjemného lenošení.
Večer nemlsejte, ale dejte si třeba vanu
Večerní rituál ovlivní i vstávání. Večeři si dejte v 19 hodin. Poslední jídlo byste ale měli sníst 3 až 4 hodiny před spaním, aby měl žaludek dost času na to jídlo strávit. Tučná, kořeněná a těžká jídla dají více zabrat. Pokud chodíte spát příliš brzo po jídle, koledujete si o zažívací potíže a tloustnutí. Podle studií příjem kalorií po 20 hodině může zvýšit riziko obezity, zpomalit metabolismus, zkrátit dobu spánku a zhoršit ranní vstávání.