S příchodem podzimu má většina lidí oslabenou imunitu a svádí boj se zákeřnými viry. Chřipky a angíny nejsou ničím výjimečným. Někdo běží hned k lékaři a jiný se pokouší o samoléčbu. Drobnější potíže se dají zvládnout doma svépomoci.
Bolest při polykání nepatří zrovna k příjemným, ale dá se mnohdy zmírnit za pomocí pastilek, roztoků a sprejů do krku. Lékárny mají k dispozici mnoho přípravků s všelijakými účinky. Při samotném výběru hraje důležitou roli, aby daný přípravek působil protizánětlivě i proti bolesti. Analgetické působení přípravku přináší rychlou úlevu od bolesti v krku. Je vhodné vybírat mezi osvědčenými přípravky.
Dopřejte si odpočinek
Při léčení mějte vždy na paměti, že by se nemělo přetěžovat organismus. Ideální je vzít si pár dnů volno a skutečně odpočívat. Nezapomínejte ani v tento okamžik na důležitost pitného režimu, obzvlášť pokud máte i horečku. Uzdravení podpoří i Priessnitzův zábal: kdy se na krk přiloží látka namočená ve vodě pokojové teploty, přes ni se omotá ještě suchá látka a nechá se hodinu působit. Zábal lze opakovat několikrát za den. Jestliže je bolest v krku doprovázená horečkami a skutečně velkými polykacími obtížemi, je nutné vyhledat svého lékaře. Ten usoudí, zda zahájí léčbu antibiotiky nebo jinou. Mnohdy provede i výtěr z krku.
Bakteriální nebo virová infekce?
Bakteriální infekce se léčí pomocí ATB u virové infekce se podávají pouze léky omezující bolest v krku. Svého doktora vyhledejte pokaždé, když bude bolest v krku trvat déle než týden nebo je doprovázená ztíženým dýcháním, bolestí čelistních kloubů, krev ve slinách, bolest uší, vysoké teploty. Bude-li mít lékař podezření na vážnější nemoc, pošle vás na ORL. Mírná bolest bez horeček se dá zvládnout i doma s pomocí přírodních prostředků.
Domácí recept na bolest v krku
- Každé ráno hned po probuzení vložte do úst lžíci kokosového oleje a převalujte v ústech + kloktejte. Vydržte minimálně 10 minut s olejem v ústech.
- Během dne pak kloktejte vodu se solí – má desinfekční účinky
- Připravte si chutnou domácí medicínu: nastrouhaný zázvor, šťáva z citrónu, několik lžiček medu. Utvořte kašičku a skladujte v lednici. Během dne tuto kašičku pojídejte. Zázvor si přidávejte také do čaje.
- Žvýkejte kousky zázvoru a poté je spolkněte. Po pravdě moc si nepochutnáte, ale má skutečně zázračné účinky. Se zázvorem to však nepřepískněte.
- Česneková polévka na oběd, česneková pomazánka na večeři. Zařaďte mimo zázvoru do jídelníčku potraviny s účinky přírodních antibiotik: česnek, cibule a jiné.
- Domácí léčbu můžete ještě doplnit o kapky z lichořeřišnice. Používají se při problémech urogenitálního a dýchacího aparátu.
- Nezapomínejte odpočívat. Tělo bojující s viry potřebuje nabírat energii.
Fotografie publikována se svolením David Castillo Dominici Photography/FreeDigitalPhotos.net