Poslední aktualizace: 8.11.2016
Málo lidí odolalo moderní vlně vlastnit účet na některé ze sociálních sítí, které jsou k dispozici. Facebook, Twitter, Instragram a mnoho dalších sítí umožňuje online komunikaci téměř s celým světem. Lidé si zvykli sdílet s ostatními fotografie, osobní informace a nevidí v tom problém. My ano.
Nesdílejte fotky prostředí, ve kterém žijete
Je jasné, že se při focení rodinných fotografií u stromečku nebudete shromažďovat před prázdnou stěnou a ani vaše osobní běžné fotky nebudete směrovat tak, jak si to přeje internet. Buďte ovšem opatrní, co vše jde na fotkách vidět. Jsou lidé, kteří zveřejňují fotografie všeho, co doma mají. Všichni si tak mohou prohlédnout novou drahou televizi, drahé počítače, nejmodernější kuchyňské vybavení, anebo šperky či drahé parfémy. Pamatujte, že fotografie, byť je nastavíte viditelné jen pro přátele, mohou vklouznout do světa všech uživatelů, mezi kterými se může objevit někdo, kdo vaši domácnost vykrade. Stává se to!
Nesvěřujte se s vašimi plány
Ruku v ruce s fotografiemi vašeho domu jsou i příspěvky s informacemi o tom, že se chystáte na týdenní dovolenou s celou rodinou. I tato informace může uniknout a je to jen pozvánka pro zloděje, aby si přišlo pro všechny ty drahé věci, které doma ve zdánlivém bezpečí necháte.
Nesdílejte fotky vás a vašich blízkých
Pozor si dávejte i na fotografie osob, které na svůj profil „pověsíte“. Rozhodně zapomeňte na intimní fotografie ve spodním prádle, vyvarujte se fotografií v plavkách. Opět může totiž nastat problém, že se fotografie dostanou do rukou někoho, kdo se rozhodne vám uškodit.
Dvakrát přemýšlejte, než něco zveřejníte
Svěřování se na internetu není ničím neobvyklým. Lidé ovšem často nepřemýšlí, co vlastně píší. Pokud se tak rozhodnete, že si na svoji zeď Facebooku postěžujete na hrozného šéfe, líného kolegu nebo se jen někde na internetu zmíníte, jak mát hroznou kamarádku, musíte počítat s tím, že se to může dozvědět i ta dotyčná osoba. Ona si ta zpráva už nějakou cestičku najde. Vy pak můžete mít spoustu problémů a vysvětlování.
Pamatujte!
Internet není bezpečný pro vás, ani pro vaše děti. Vy možná na všechny tyto věci, které dělat nemáte, myslíte. Poučili jste však svoje děti? Zvláště ony jsou často terčem zlých lidí se zlými úmysly. A často právě děti nevědí, kde je hranice intimnosti, toho, co se sluší na internetu říkat a ani nerozumí tomu, proč by nemohly všem kamarádům napsat, že odjíždí na týden k moři. V nejlepším případě děti kontrolujte, co na internetu dělají. Pokud se jim rozhodnete věřit, věnujte čas základnímu poučení! Ochráníte tak sebe, ale hlavně své děti.