Poslední aktualizace: 12.4.2017
Školní rok brzy skončí a je tedy nejvyšší čas přemýšlet, co s dětmi o prázdninách. Kdo je pohlídá? Kdo jim zajistí program, aby jen neseděly doma u počítače? Doporučujeme obrátit se jak na babičky, tak na organizace, které pořádají letní tábory. Mezi ty můžou patřit školy, centra volného času aj. Než se však najisto rozhodnete dítě poslat někam do neznáma, měli byste si rozmyslet pár velkých detailů.
Záleží na věku?
Některé tábory jsou vyloženě určeny pro děti například do 12 let, jiné jsou určeny pro starší děti klidně až do 16. Je nutné si předem zjistit, zda váš vybraný tábor má určitý věk jako podmínku, případně, jaká věková skupina je pro tábor vhodná. Není dobré poslat devítileté dítě na tábor, kam obvykle jezdí patnáctiletí puberťáci.
Chcete-li mít postaráno o dítě do 7 let, nebojte se vyhledat tzv. příměstské tábory. Jde o tábory, kam ráno dítě přivezete a večer si pro něj zase přijedete. Během té doby budou děti společně plnit úkoly, jíst, hrát si, učit se, chodit na výlety… Vše bude probíhat vlastně stejně, akorát děti budou spát doma. Tyto příměstské tábory jsou vhodné pro výuku anglického jazyka. Dítě se tak i o prázdninách může vzdělávat a přitom se bavit a hledat nové kamarády!
Délka tábora a jeho místo
Některé tábory jsou týdenní, obvykle jsou však na deset až čtrnáct dní. Výjimečně lze najít takové, kde se o vaše dítě postarají dokonce měsíc. Měli byste sami umět rozhodnout, jak dlouho vydrží dítě být samo, bez vás. Sice tam je spousta dalších dětí, dospělí vedoucí… Ale některé děti jsou silně fixovány na rodiče a tak je pro ně ze začátku vhodné vybírat tábory maximálně na týden.
Určitě popřemýšlejte i nad lokalitou, do které dítě posíláte. Zjistěte si, jakou úroveň nabízí tamní lékařská centra, protože kdyby se vašemu dítěti nedejbože něco stalo, nebude posléze dobré zjištění, že nemocnice, ve které dítě máte, vlastně není příliš specializovaná a péče není dostatečně kvalifikovaná.
S místem však souvisí samotný prostor, kde děti budou bydlet. Budou v ubytovně? Ve stanech? V chatkách? Bez těchto základních informací nebudete vědět, jak dítě nachystat, co mu zabalit!
Co je hlavní – vnímejte své dítě!
O tom, zda dítě bude trávit prázdniny na táboře, byste neměli rozhodnout jen vy. Zeptejte se svého dítěte, jestli by si chtělo najít nové kamarády, jestli by se chtělo naučit přežít v přírodě. Existují také různé rukodělně zaměřené pobyty, takže si na své přijdou i dívky, které se naučí šít, vyšívat, batikovat, plést a tak podobně.
Odhadněte, zda je vaše dítě připravené na to, aby se o sebe postaralo. Sice jsou k dispozici vedoucí, ti se ale příliš nebudou starat o to, aby si všichni měnili spodní prádlo! Je-li vaše dítě velmi introvertní a nemá základní zodpovědnost, raději zvolte příměstský tábor. Všichni se musíme zodpovědnosti a samostatnosti naučit, a na vás jako rodičích je, abyste určili postup. Ne vždy je dobré hodit dítě o rybníku, aby se naučilo plavat. Zbytečně se může topit a ostatní ryby mu nepomůžou.