Mateřské mléko je pro kojence ideální potravina, která jej zasytí kdykoliv dítě dostane hlad. Je kvalitní, zdravé a hlavně zadarmo. Posiluje jeho imunitní systém, trávicí systém a zajišťuje bezproblémové a pravidelné vylučování odpadních látek.
Přikládat si miminko k prsu se proto doporučuje, co možná nejčastěji. Je pravda, že to maminku může omezovat, ale vydržet se to dá. Odměnou je pak spokojené a především zdravé děťátko.
Přikrmování kojence
Zhruba kolem šestého měsíce se dítě může začít postupně přikrmovat, nejdříve jednoduchými zeleninovými kašemi, později pak ovocnými. Samozřejmě, že čím déle matka kojí, tím lépe. Přesto, že dítě bude již konzumovat jinou stravu, je vhodné zařadit čerstvé mateřské mléko do jeho jídelníčku. Mateřské mléko je optimální způsob výživy novorozenců a malých dětí minimálně do 6 měsíců. Pokud dítěti mateřské mléko stačí, není důvod jej dříve začít přikrmovat. Ne vždy, když dítě pláče musí být hladové. Může cítit chlad, teplo, bolí ho bříško, cítí se unavené, tlačí ho plenka nebo potřebuje přebalit. Je vhodné vždy zvážit všechny možné alternativy pláče dítěte.
Zdravá strava maminky
Jestliže žena kojí, rozhodně by neměla držet žádné diety a hladovět. Nicméně naopak, zvýšený příjem energie nevede k větší tvorbě mléka, ale ukládání tuků do zásob. Kojící žena by se zvlášť v první fázi kojení měla zaměřit na lehkou, pestrou a vyváženou stravu. Nesmí chybět minerály, vitamíny, bílkoviny a hlavně železo. Jíst se doporučuje 5 x denně z čehož tři jídla by měla být bohatá, další pak už jen přesnídávky. Více než na kvantitě záleží na kvalitě potravin. Stejně tak důležitý je i pitný režim. Za ten se považuje především pramenitá voda a čaj. Slazeným a syceným nápojům se vyhněte. Kojící žena by neměla kouřit, pít alkohol a mnoho kávy. Vše co prochází matkou, konzumuje i dítě, to je potřeba mít vždy na paměti.