Je hned několik zásadních problémů, které nemůže přežít dlouholetý vztah ani manželství. Podle mnoha rozvodových expertů je nevěra pouze jedním ze symptomů, ale nepatří mezi hlavní důvody rozpadu vztahů. Problémy se musí řešit v zárodku. Pokud se to nedaří, ze zvyků se stanou zlozvyky, které často nejde napravit. Tady jsou hlavní příčiny rozpadu vztahů a rozvodů.
Konec partnerství
Často si jeden z partnerů myslí, že je jeho partner nedospělý, nezodpovědný, nedůvěryhodný a sobecký. Za vztahu se vytratí pocit blízkosti, touhy a sexuální přitažlivosti. Dochází k odloučení a v extrémních případech i k domácímu násilí. Řešením může být včasná návštěva manželské poradny a vůle problém řešit. To ale musí chtít oba. Navíc občas nevidíme, co všechno a jak moc pro nás partner dělá.
Nedostatek empatie a obviňování
Pokud se partneři nedokážou vcítit jeden do druhého a spíše spolu soutěží a hašteří se, třeba kdo víc vydělává, kdo víc pomáhá v domácnosti, kdo tráví více času s dětmi, nebo kdo má těžší práci a neumí uznat podíl svého partnera na fungování vztahu, nakonec se oba cítí nepochopeni a vztah to trvale poškozuje. Někdy je třeba obrovský odstup, abychom se mohli na své vztahy podívat z jiného úhlu pohledu.
Hádky, stěžování a obviňování
Důvod každé hádky musí být vyřešený ke spokojenosti obou partnerů, jinak vztah degraduje. Často dochází k prosazení jedné pravdy bez schopnosti přizpůsobit se a tolerovat. Druhý partner neustále ustupuje, až nemá kam ustoupit a pak se vztah rozpadá. Vybudovat rovnováhu ve vztahu, kdy oba umí dělat kompromisy, není jen tak.
Závislosti
Závislosti na alkoholu, drogách, herních automatech, sázení či cigaretách jsou vždy nadřazeny vztahu. Partner závislého se cítí trapně a má zlost. Pokud se dotyčný neléčí, je to konec vztahu. Energii do záchrany soužití nejde dávat do nekonečna. K rozhodnutí léčit se ale musí vždy partner přijít sám. Většinou je na to už pozdě, nebo k tomu nedojde.
Jednostranná péče o domácnost
Péče o domácnost je čím dál častěji důvodem rozchodu. Ženy stále více přiznávají, že se o domácnost starají úplně samy. Muži si alibisticky vnuknou myšlenku, že domácnost má na starost žena. Málo která z žen doma umí zadat konkrétní úkoly. Mnoho mužů také úkoly odsouvá a žena si vše nakonec raději udělá sama, než by se hádala. Pak pohár přeteče a žena sáhne po rozvodu. Nabude dojmu, že jí alespoň ubude práce.
Děti jako příčina rozchodu
Děti jsou zátěžová zkouška vztahu. Zlomové je podle výzkumů kupodivu narození druhého dítěte. Muži jsou skeptici a netěší se, protože už ví, co je čeká. Přijde nedostatek sexu a pozornosti, muži žárlí na dítě, které bere ženě čas a sílu, kterou by žena mohla věnovat jim. Uzavírají se do sebe, ženy často deptají kritikou, místo toho, aby doma s něčím pomohli. Pokud je k dispozici babička nebo paní na hlídání, je to lepší. Ženy zase často propadnou beznaději, až děti vylétnou z hnízda a často si na ně ani nevzpomenou. Každá žena si myslí, že jí se to prostě nestane.
Vážné nemoci a úrazy
Těžká autonehoda, úraz, rakovina, mrtvice či jiná vážná nemoc je obrovská zátěž pro partnerské vztahy. Pokud je partner nepohyblivý, nebo nemůže komunikovat, anebo má jiná velká omezení, neustojí to hlavně čerstvé páry a samozřejmě častěji opouštějí muži své ženy. Ženy, které se intenzivně starají o partnery, zase trpí podle studií až ze 70 % těžkými depresemi. Nutné je pěstovat koníčky, neizolovat se, nerezignovat a využít pomoc, třeba osobní asistenci a pečovatelské služby. Těžkou zkouškou vztahu je i odchod do důchodu a najednou příliš společně tráveného času.