Nudu a rutinu ve vztahu někdy střídají hádky a nevěra. Stereotyp podporuje vyprchání vášně a náročnost rodičovských povinností. Partnerská krize dřív nebo později přijde v každém vztahu. To si uvědomte jako první. Jak jí nejlépe čelit?
Naučte se své krize zvládat, svůj vztah posilovat a vášeň prohlubovat. V první době vztahu jsme beznadějně zamilovaní, nemůžeme jeden bez druhého být, jsme jedno tělo a jedna duše. Všichni naivně věříme, že vlna vášně a euforie vydrží navždy. Přibližně po roce nastává rutina a vystřízlivíme.
Když přijdeme o růžové brýle
Najednou si začínáme všímat odlišností, rozdílných postojů, názorů i návyků. Kontrast ideálů a střízlivého uvědomění je šokující. Přibývá situací, kdy se hádáme a nedokážeme se shodnout. Najednou se zase rozdělíme a jsme opět dvě rozdílné bytosti. Začínáme se prosazovat, nastavovat svá vlastní pravidla, vybojovat si své potřeby a znovu si vzpomenout, kdo jsme byli před tím. Vzniká napětí a konflikty.
Partnerská krize je etapou vývoje
Je to ale nevyhnutelná fáze ve vývoji každého vztahu. Je důležité s touto fází už dopředu počítat a přistupovat k ní s určitým nadhledem a zcela realisticky k tomu, že vášnivá zamilovanost musí prostě jednou skončit. Některé páry fázi nepřeklenou a rozcházejí se. Krize navíc nemusí mít zjevnou příčinu. Jde jen o návrat k normálu.
Zabijáci vášně
Krizi prohlubuje rutina a stereotyp. Ve vzájemných reakcích jsme zacykleni ve vybudovaném schématu. Dostaví se pocit stagnace, že se nevyvíjíme a neumíme si vzájemně už nic nabídnout. Pocit jistoty a bezpečí ve vztahu neprospívá touze a vášni. O vztah i vzájemnou intimitu je třeba stále pečovat. Musíte si také ponechat kus svého světa, kam partnera nepouštíte. Posílíte tak vzájemnou přitažlivost.
Život není romantický film
Krizi také spouští nereálná očekávání a romantické představy, které většinou přejímáme z filmových pláten a romantických filmů. Naše očekávání a zklamanou touhu po štěstí házíme na svého partnera a děláme jej za to odpovědným. Jenže nemůžete mít denně romantickou večeři při svíčkách a kytku z květinářství. A žena také nemůže pobíhat po bytě stále v podpatcích a krajkové noční košilce.
Umění žít tady a teď
Často neumíme žít tady a teď, být zcela realističtí, vážit si toho co máme v našem pohodovém vztahu. Pořád přemýšlíme o tom, že by se náš partner měl víc snažit, být větší romantik a odpovědnost házíme na něj. Když se však naučíme o vztah pečovat a stát rovnýma nohama na zemi, budeme se umět s krizemi vypořádávat. Po krizi jsou páry často šťastnější. Jen je třeba zjistit, v čem je problém.
Odpověď na otázky
Co potřebujete vy, co vám chybí, proč se hádáte, co nefunguje a co naopak funguje? Jakmile zjistíte, co chcete změnit, promluvte si s partnerem. Ptejte se i na jeho potřeby a přání. Víte vůbec, jak se cítí partner ve vztahu po vašem boku? Nekritizujte a nevyčítejte, jinak nebude chtít naslouchat a bude se jen bránit. Pak můžete obnovit vzájemnou důvěru, vzájemně se otevřít a odpustit si. Problémy řešte, hned jak se objeví, nenechte je ve vztahu usadit. Pak se vám sny vyplní.