Vydírání, podmínky a ultimáta jsou ve vztahu stále častějšími projevy. Přesto ale nemají ve vztahu co dělat. Možná si ani neuvědomujete, že se něčeho takového dopouštíte a s odhalením největšího prohřešku proti vztahu vám pak jistě pomůže tento článek.
Ultimáta typu: Ještě jednou a opustím tě, rozvedu se, odstěhuju se…, jsou většinou vysloveny ze vzteku nebo zoufalství. Málokdy jsou myšlené vážně a přitom mohou přispět k prohloubení propasti mezi oběma partnery. Dá se jim vůbec nějak vyhnout? Existuje náhradní řešení?
Ultimáta se do vztahu vkrádají nenápadně
Každému někdy dojde trpělivost a řekne ve vztahu mnohdy zbytečně moc ostrá slova, která ublíží nejen partnerovi ale vlastně i celému vztahu. Vyslovit ultimátum je ale snad ze všeho nejhorší. Většinou k němu dojde poté, co se partner rozhodne tímto nešetrným způsobem sdělit, co mu již dlouho vadí. Mnohdy to v sobě dusí roky a partnerovi se s tím svěří teprve, až když jeho pohár trpělivosti přeteče. Nikdy se však tímto způsobem žádného zlepšení ve vztahu dosáhnout nedá. Naopak spíš často riskujete, že se partner zatvrdí nebo urazí a vztah se může nenávratně poškodit nebo rozpadnout.
Jednoduché důvody, proč ultimáta ve vztahu nefungují
Ultimáta jsou vlastně taková manipulace nebo zastrašování. Pokud vám tedy partner na ultimátum přistoupí, činí tak pouze ze strachu nebo pocitu viny. Nejenom, že ultimátum jeden z partnerů většinou nedodrží, ale často se pak uchylují k jejich opakování, protože mají pocit, že se jim alespoň krátkodobě vyplatily.
Navíc některé zlozvyky vycházejí přímo z lidské povahy, proto si rozmyslete, jestli nejsou vaše požadavky přehnané nebo nesplnitelné. Ačkoliv lze některé zlozvyky na nějakou dobu utnout, dlouhodobě jim většinou zabránit nejde. Navíc tak riskujete, že vám partner začne lhát a věci, které vám vadí, bude dělat potají.
Nakonec je tu ještě důvod, který si řada partnerů nikdy nechce připustit. Jestliže totiž ze strany vašeho partnera již vyprchal zájem o vás, nezmůžete nic výhružkami, ultimáty ani citovým vydíráním. Vztah je v tuto dobu před svým koncem, ale ani teď není nic ztraceno.
Jak se vyhnout ultimátům a zároveň řešit problémy ve vztahu?
Nyní už tedy víte, že ve vztahu ultimáta používat nemáte. Co si ale tedy počít, pokud vám na partnerovi něco vadí, nebo pokud opakuje stále stejné chyby, které ničí váš vztah? Jako už tolikrát, i tentokrát sáhněte po časté a oboustranné komunikaci, která převýší účinek ultimát mnohonásobně. Pokud partner cítí, že jej berete rovnocenně, je často ochotnější řešit své zlozvyky, popřípadě vám v klidu vysvětlit, z čeho vzniká jeho nutkání a neustálé opakování chyb. Nejenom, že je to příjemnější způsob, ale často má i mnohem znatelnější a dlouhodobější výsledky.
Jestliže vše selhalo a vy už skutečně nevíte, co dělat dál, můžete se uchýlit k osobnímu ultimátu. Jedná se o krajní řešení a měli byste si jej nechat skutečně jen pro sebe. Osobní ultimátum spočívá v tom, že si sami ujasníte, co chcete ve vztahu změnit, co pro to hodláte udělat a zvolíte si také časové období, do kterého chcete požadovaného výsledku dosáhnout. Zda pak své osobní ultimátum dodržíte nebo ne, je jen na vás.
Na závěr ještě jedna rada. Vztah není něco, co započne jako pohádka a s tou lze pak počítat až na věčnost. Vztah je spíše jako květina, o kterou je potřeba pravidelně pečovat. Pokud na něj zapomenete, brzy uvadne. Když mu ale věnujete svoji péči, bude vám rozkvétat a činit radost po většinu dní vašeho života.