Jak cvičit a neublížit si

Někdy nám sport pomůže v rychlejším uzdravování, někdy nás naopak ničí. Základní pravidlo zní, že pokud jsme opravdu nemocní, měli bychom zůstat v posteli. Pokud je ale sport součástí našeho života, nechceme se ho velmi často kvůli rýmě jen tak vzdát. Když chodíte do práce, můžete i cvičit, rak to vidí spousta žen. Je dokázáno, že cvičení nám může pomoci i v rychlejším uzdravování. Někdy se nám ráno nechce na hodinu pilates či jógy vstávat. Vstát či nevstat? To je zásadní otázka.

Není nemoc jako nemoc a cvičení jako cvičení

Jakýkoli sport, u kterého budete jen ztěžka dýchat, potit se a cítit jistý nekomfort v těle, probouzí v našem organismu současně i stresovou reakci. Když začínáte cvičit, můžete být často nemocní. Většinou jde o stres z klasického dne a cvičení může být další forma stresu. Pokud na něj nejste zvyklí, naše tělo se brání nemocí a imunitní systém to prostě nezvládne.

Jak cvičit a neublížit si 2

Ani málo ani moc

V případě nemoci se však nemusíte hned cvičení obloukem vyhnout. Jádro pudla je ukryto ve správné míře. Dejte si sklenku vína denně a prospěje to vašemu zdraví. Láhev už je zhoubná. Vsaďte na ty druhy pohybu, které vám mohou pomoci ve vašem uzdravování. Jde o rychlou chůzi, pomalý běh, jízdu na kole, jógu, pilatek i tai chi. Žádná z aktivit, pokud ji nebudete dělat vrcholově, není tak intenzivní, aby vytvořila ve vašem těle stresovou reakci, a dochází k posílení imunitního systému, který se může s nemocí mnohem rychleji poprat.

Poslouchejte své tělo

Pokud ráno nemůžete vstát z postele, protože vás bolí klouby i svaly a máte vysokou horečku, zůstaňte v posteli. Pokud však cítíte, že máte ještě energii na cvičení, není důvod k tomu si jej nedopřát. Poslouchejte hlavně svoje tělo. Pokud vás na začátku cvičení bolí hlava, jste malátní a vrávoráte, přestaňte a raději běžte zpět do postele. Vyhněte se intenzivnímu cvičení, vynechejte zvedání těžkých vah, rychlé sprinty, těžké posilování a podobně náročný trénink. Pro někoho může být velká zátěž už to, co je pro u jiného jen lehké cvičení, proto poslouchejte sami sebe.

Pravidelnost a intenzita cvičení

I v případě cvičení platí vždy ono pravidlo zlaté střední cesty. I z mnoha studií vyplývá, že lidé, kteří cvičí jen jednou týdně nebo naopak více než čtyřikrát za týden a nejsou to intenzivní sportovci, bývají nemocní mnohem častěji, než ti, co cvičí dvakrát maximálně třikrát za týden. Moc i málo znamená snížení imunitní ochrany. V rozumné míře sport imunitu posílí a záleží i na vašem stravování či délce spánku. Hrají zde však roli i jiné faktory. Jde o množství zažívaného stresu fyzického i psychického charakteru či vyčerpávající stresovou práci. Pak vás může vyčerpat intenzivní trénink i dvakrát za týden a stačí vám se jít protáhnout na jógu nebo si zaplavat.

 

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)