Dentální hygiena z vás netahá peníze. Pomáhá!

Poslední aktualizace: 19.4.2017

Lidé se bojí zubařů jako čert kříže. Mají traumatické zážitky z dětství, bojí se velké finanční náročnosti, nebo jednoduše tvrdí, že na to nemají čas. Jenomže když k zubařům nebudeme chodit, budeme mít zuby horší, než kdybychom jednou za půl roku vydrželi dvacetiminutovou návštěvu. A časem, až byste potřebovali umělé zuby, byste museli vynaložit tolik peněz a času, že se to nevyplatí.

Jenomže zubař není jediný odborník, kterého byste měli navštěvovat! Jistě jste už někdy slyšeli o dentální hygieně. Možná si myslíte, že je to jakýsi trend, kterým se snaží jen lékaři vytahat z lidí více peněz. Ono to sice nějakou korunu stojí, ale nakonec je to právě dentální hygiena, která vám může zuby zachránit. Jen se správnou péčí můžete své zuby mít až do smrti.

Dentální hygiena z vás netahá peníze. Pomáhá! 1
collusor / Pixabay

Proč dentální hygiena?

Myslíte si, že si čistíte zuby správně, přitom si je většina lidí čistí špatně – už od malička. Žádné krouživé pohyby, žádné drhnutí, dokonce ani tvrdý kartáček není to nejlepší! Správnou techniku vás právě naučí při návštěvě ordinace dentální hygieny, kde vám mimo jiné odstraní ze zubů veškerý plak způsobující kazy, odstraní zubní kámen, který byste, věřte nebo ne, ani tím nejtvrdším kartáčkem sami neodstranili a ještě vám mohou pomoci vyléčit zanícené dásně.

Zubní kartáčky

Abychom vám nastínili, jaká je potřebná péče o zuby, co všechno se u dentálního hygienika dozvíte, rozepíšeme se o zubních kartáčcích. Máte jeden na půl roku a myslíte si, že je to dost? Kdepak. Průměrný člověk by měl mít tři až čtyři kartáčky a k tomu ještě ideálně dentální nit. Ne, všechny kartáčky nejsou stejné. Jeden je ten obyčejný, která většina lidí používá, dva jsou na mezizubní prostory a třetí je na dočištění dásní. Zubní nit potom dočistí místa, kam se nevejde mezizubní kartáček.

To jak a proč mezizubní kartáčky používat, vám právě vysvětlí v ordinaci, kde vám techniku čištění názorně ukáží. Není to velká věda, ale potřebuje to ze začátku více důslednosti.

Dentální hygiena z vás netahá peníze. Pomáhá! 2
stevepb / Pixabay

Opravdu to tak pomáhá?

Ano, ano, ano. Pravidelné návštěvy u dentálního hygienika (jednou za půl roku) v kombinaci s pravidelnými návštěvami zubaře (taktéž jednou za půl roku) dělají divy. A pokud si budete důkladně čistit zuby i mezi jednotlivými návštěvami, uděláte ještě mnohem lépe. Při dodržování správných zásad v péči o zuby si zajistíte krásný úsměv dlouhá léta. Není pravda, že se kazivost dědí. Kazivost vzniká kvůli špatnému čištění.

Že jste nenechali na zuby nikoho sáhnout několik let? Radíme, abyste to napravili co nejdříve! Jednou by přišla doba, kdy byste potřebovali akutně pomoci kvůli zánětům nebo kazům a v takové chvíli  budete litovat, že jste k zubaři nechodili pravidelně. Pravidelné návštěvy předcházejí problémům, pomáhají!

Pro zrekapitulování – dentální hygienu i ordinaci zubaře byste měli navštívit dvakrát do roka – minimálně! Častější návštěvy budou nutné v případě, že se vyskytne problém. V případě zubaře jsou tyto preventivní návštěvy dokonce hrazeny zdravotní pojišťovnou. Dentální hygienu si musíte zaplatit, ale věřte – vyplatí se to.

1 komentář u „Dentální hygiena z vás netahá peníze. Pomáhá!“

  1. Za sebe mohu doporučit zároven chodit na hygienické čištění do ordinace. Chodím každý půl roku a moje zuby jsou zdravé. 4asto semi dělal kaz nebo se mi něco dělo, ae při takové kontrole je vše super.
    Chodím k https://www.dsmile.cz/ , zkuste tam nebo se zeptejte u svého stomatologa. 🙂

Napsat komentář

(Spamcheck Enabled)