Poslední aktualizace: 26.4.2023
Nemusíte je shánět ve specializovaných obchodech a dávat za ně polovinu výplaty. Jsou nabité prospěšnými látkami a máte je na dosah ruky.
Vsaďte na naše superpotraviny. Obsahují množství prospěšných látek, antioxidantů, vitamínů, minerálů a stopových prvků, potřebných pro náš organismus. Nemusíte jíst jen exotické pochutiny, i v našich končinách máme hotové zázraky. Můžete si je naservírovat na talíř za pár korun.
1. Cibule a česnek
Cibule a česnek jsou díky obsahu alicinu účinnými přírodními antibiotiky a bojují s bakteriemi i viry. Chrání nás před škodlivými látkami, které se v těle tvoří při infekcích. Obsahují quercetin, antioxidant účinný proti volným radikálům, který pomáhá předcházet vzniku rakoviny a posiluje imunitu.
2. Jablka
Obsahují vlákninu, pektin, který snižuje hladinu cholesterolu a glukózy v krvi. Vitamin C pomáhá absorbovat železo a udržovat cévy zdravé. Červená jablka obsahují více antioxidantů a flavonoidů, zelená zase vitamínu C. Slupka má nejvíce železa, fosforu, draslíku, hořčíku, vápníku, vitamínu C, karotenu a nenasycených mastných kyselin. Jadérka obsahují amygdalin s protirakovinnámi účinky.
3. Mrkev
Mrkev je plná betakarotenuk tvorbě vitamínu A, obsahuje vitamíny E, D, K, vlákninu, selen, draslík, hořčík, měď, fosfor, kobalt, jód, vápník i železo. Tepelně upravená přemění na vitamin A 2x tolik betakarotenu. V syrové mrkvi je falcarinol s preventivními účinky proti rakovině tlustého střeva.
4. Fazole
Obsahuje přes 30 % rostlinných bílkovin, dobře vás zasytí a sníží škodlivý cholesterol až o 20 %. Stabilizují hladinu krevního cukru, snižují krevní tlak, riziko infarktu i mozkové mrtvice. Jsou bohaté na vitaminy skupiny B, vlákninu, draslík, železo, zinek, pomáhají při hubnutí a čištění střev.
5. Špenát, brokolice a růžičková kapusta
Špenát má 90 % vody, nízkou energetickou a vysokou výživovou hodnotu. Obsahuje bílkoviny, lipidy, vlákninu, bór, draslík, hořčík, sodík, selen, vápník, kyselinu listovou, vitamíny E a K. Je prevencí proti rakovině, zmírňuje cukrovku a podpoří metabolismus, stejně jako růžičková kapusta a brokolice.
6. Maliny, borůvky, ostružiny
Lesní plody jsou bohaté na vitaminy B, C a hořčík, draslík i železo. Posilují imunitu, působí jako antioxidanty a mají protizánětlivé účinky. Maliny mají vysoký podíl kyseliny ellagové, borůvky obsahují vysokou koncentraci antioxidantů a ostružiny zpomalují degenerativní onemocnění mozku.
7. Červená řepa
Brání rozvoji aterosklerotických změn v tepnách, podporuje imunitu, ledviny, působí močopudně, zbavuje tělo nadbytečného sodíku a pomáhá při trávení. Má mnoho vitamínů skupiny B, C i karotenu. Obsahuje bílkoviny, cukry, vlákninu, antioxidant beranin, vápník, hořčík, sodík, draslík i železo.
8. Obiloviny
Zařaďte ječmen, žito i oves, ovesné i pohankové vločky. Celozrnná mouka obsahuje více vlákniny a stopových prvků než bílá. Ovesná kaše zasytí a díky vláknině podpoří trávení i metabolismus.
9. Kyselé zelí a kvašená zelenina
Je zdrojem vitamínů C, K, B6, kyseliny listové, sodíku, manganu, draslíku a železa. Posiluje nervovou soustavu i imunitu, bojuje proti nachlazení, rýmě i kašli. Díky vysokému obsahu vitaminu C udržuje v normě hladinu homocysteinu, napomáhá při trávení a zlepšuje stav naší pokožky.
10. Semínka, ořechy a klíčky
Obohatíte svou stravu o nenasycené omega-3 mastné kyseliny a mnoho dalších látek. Konzumujte různé druhy semínek, ořechů i klíčků. Klíčky obsahují bílkoviny a antioxidant chlorofyl.
3 superpotraviny, které byste měli jíst
Termín „superfoods“ nebo česky „superpotraviny“ označují různé potraviny, které jsou tak přínosné pro naše tělo, že bychom je měli jíst všichni každý den. I částečné zahrnutí těchto potravin do našeho jídelníčku může přispět ke změnám, které se na našem zdraví pozitivně projeví.
Chia semínka
Chia semínka se začínají v jídelníčcích objevovat poměrně často. Jiný název pro ně je šalvěj hispánská. Jde o silný antioxidant, jsou zdrojem energie, bílkovin, sacharidů i zdravých tuků. Je jedno, zda chcete zhubnout, sportujete, máte děti, kojíte nebo je vám sto. Chia semínka pomůžou všem.
Chia semínka nemají negativní vlastnosti ani při větším užívání. Není tedy striktně dáno – jedna lžička denně. Dají se totiž jíst mnoha způsoby. Někdo si je rád rozmíchá ve vodě, jinému chutnají v mléce, další si z nich udělá puding nebo si je přidá do smoothie či jogurtu. Variací je mnoho!
Spirulina není obyčejná řasa
Spirulinu někteří označují za řasu, přesnější je však termín sladkovodní řasa. Pochází z Japonska a tamější kultura ji zbožňuje pro vitamíny A, B, C, D, E. Obsahuje také velké množství bílkovin a dokáže vyvážit nedostatek bílkovin živočišných – je tedy vhodná pro vegetariány.
Jde taktéž o antioxidant. Přispívá pozitivně k přirozené obranyschopnosti našeho organismu a kontroluje také obsah cukru v krvi. Po jejím konzumování byste tedy neměli mít nezvladatelné chutě na sladké. Velmi oblíbená je i u sportovců, protože přispívá k tvorbě svalové hmoty.
Spirulinu lze dávkovat v tabletkách ale i prášku.
Quinoa, neobyčejná obilovina
Málokdo ji zatím zná, přitom jde také o antioxidant prospěšný našemu tělu. Jedná se o jednu z nejstarších obilovin, kterou lidstvo používalo a pochází z Jižní Ameriky. Pro zdejší komunity byla quinoa nenahraditelnou součástí jídelníčku.
Obsahuje vysoký podíl hořčíku, ale také vitamínu B2. Quinoa přinese úlevu lidem trpící na migrény a usnadní i proces trávení díky vláknině. Quinoa navíc dobře zasytí, jelikož při vaření „bobtná“, přidává tedy na objemu. Díky tomu, že absorbuje tekutiny je vhodná na přípravu kaší, ale výborná je i v zeleninových salátech či jako náhrada za rýži coby přílohu.