Poslední aktualizace: 11.2.2020
Žijeme v uspěchané době a při nemoci často sáhneme po přípravcích z lékárny, protože je to prostě nejjednodušší. Tyto přípravky však často nepomáhají. Zkuste přeprat viry a bakterie přírodní cestou.
Náš organismus si na chemické preparáty velmi snadno zvykne a pak na nás neúčinkují. Zkuste proto virózu, nachlazení a léčbu rýmy podpořit přírodní cestou. Nezapomeňte hodně pít, ať se odplaví viry a bakterie rychleji z těla. Pijte čistou vodu bez bublin v pokojové teplotě nebo čaje z bylin proti nachlazení a rýmě.
Nohy a hlava v teple
Nepodceňujte účinky tepla. Zejména teplota našich chodidel totiž ovlivňuje současně i teplotu v nosních dutinách. Pokud máme studené nohy, v nosní sliznici se nám stáhnou cévy a nedostatečně se nám prokrvuje. Pak je náchylná na bakterie, následuje kýchání a vytváří se hlen. I doma proto mějte ponožky. Pokud jdete ven, nezapomeňte ani na pokrývku hlavy, kterou velkou měrou uniká teplo z těla.
Slaná voda na výplach nosu
Proplachování nosu slanou vodou ulevuje při nachlazení, rýmě, alergiích, bolestech hlavy i potížích s očima. Zabírá i jako prevence. Pořiďte si lahvičku od nosního spreje, která se dá naplnit nebo speciální konvičku. Do sklenice dejte vlažnou vodu a přidejte špetku soli. Pomalu roztok nalévejte do jedné nosní dírky, hlavu lehce nakloňte na opačnou a dýchejte při tom ústy. Roztok začne vytékat pravou nosní dírkou. Pak se vysmrkejte a propláchněte i druhou dírku několikrát denně.
Inhalace s pomocí bylin a olejů
Inhalujte heřmánkový čaj z horkého hrnce. Skloňte nad ním hlavu a přikryjte si ji ručníkem, aby pára neunikla bokem. Vytrvejte minimálně pět minut a pořádně dýchejte. Pročistíte dutiny i pleť. Inhalovat můžete i esenciální oleje, jako je eukalyptus nebo máta, které nakapete do horké vody.
Zázvor, zinek a vitamin C
Uvařte si čaj ze zázvoru a po mírném vychladnutí jej doplňte citronem a medem. Zázvor prohřívá organismus a pomáhá v boji proti bakteriím a zánětům. Med navíc pomáhá zklidnit podrážděnou sliznici. Kromě citronu dodejte do těla vitamin C v podobě kapusty, pomerančů, mandarinek, grepů, pomela a jablek. Přidejte cibuli a česnek. Dávku vitaminu C nasaďte hned od začátku. Zinek posiluje imunitu, abychom mohli bojovat s viry a bakteriemi. Najdeme ho v mase, rybách, fazolích i kefíru. Pro úpravu trávení zařaďte i acidofilní mléko.
Volte přípravky na přírodní bázi
Mnoho nosních sprejů lze užívat jen po omezenou dobu a vzniká na ně rychle závislost. Mnoho z nich není vhodných při vysokém krevním tlaku či glaukomu a v kombinaci s mnoha léky hyperplazii prostaty i na deprese. Dostavuje se po nich bolest hlavy, nespavost a únava. Zkuste přírodní alternativu v podobě hypertonického roztoku, který obsahuje glycerol a výtažky z bylin. Podpoříte tvorbu nosního sekretu a zničíte bakterie a viry přírodní cestou.