Poslední aktualizace: 17.4.2016
Trápí-li vás bodavá bolest na patě, může být jednou z příčin patní ostruha. Ta se tvoří kostěným zpevněním úponů vazů a svalů k patní kosti na plosce nohy. Občas se může jednat také o úpon Achilovy šlachy. Ve valné většině případů stojí za těmito potížemi přetížení. Jednak fyzické, ale i nevhodná obuv nebo špatné postavení vašich nohou.
Rovněž se může jednat o předešlé poranění paty. Nezřídka lze tyto nepříjemné bolesti přičíst i revma. Patní ostruha tedy často vzniká jako určitá kompenzace přetížení či nevhodné obuvi. Bolesti jsou tak úporné, že při každém kroku máte dojem, že jste šlápli na ježka a jeho ostny se vám zabodávají do plosek nohou či do paty.
Příznaky patní ostruhy a možnosti léčby
- Jak jsme již výše uvedli, důvodů k jejímu vzniku existuje vícero. Alarmující jsou však: bolesti paty, kdy nejhorší je to ráno po probuzení. Dále pak zarudnutí paty, ale ne vždy se tak musí stát. A otok paty, který znesnadňuje nejen obouvání, ale i samotnou chůzi.
- Důležité a nezbytné je odlehčit patě. Snažte se snížit co nejvíce zátěž kladenou na nohy. Lze tím docílit měkkou podpatěnkou. Sáhnout můžete po protizánětlivých preparátech. Ať už v podobě mastiček, gelu či injekcí. Vhodná je rovněž terapie rázovou vlnou či magnetoterapie. K operaci se lékaři uchylují pouze výjimečně. Pokud k tomu doje jedná se o jednu z nejúčinnějších metod, jak s tímto neřádem skoncovat. Chirurgický zákrok však doprovází zdlouhavá rekonvalescence a pacient se musí po dobu několika týdnů pohybovat za pomocí berlí.
- Přírodní a babské metody využívají především sílu kostivalu lékařského a obklady ze zelných listů. Výborná je i mast vyrobená z levandule, kterou je vhodné používat na noc.