Potravinových intolerancí přibývá a mají různou podobu. Velmi častá je i intolerance na laktózu.
Laktóza je mléčný cukr zvaný disacharid, skládá se z glukózy a galaktózy, rozpojovaných pomocí beta- enzymu galaktosidázy, vznikající v buňkách tenkého střeva a následně vylučovaný. Pokud jej v těle máme nedostatek, mléčný cukr postupuje dál do střev, kde poslouží jako potrava jistých typů bakterií. Trpíme plynatostí, průjmem, trávicími a vylučovacími problémy, syndromem dráždivého tračníku, zácpou i průjmem, v důsledku přemnožení některých střevních mikroorganismů.
Tip: Jak se chránit proti klíšťatům. Spolehlivé triky, které na klíšťata spolehlivě platí.
Nebezpečí zvané skryté mléko
V mládí máme beta-galaktosidázy dostatek a dokáže štěpit mateřské mléko. Postupem času nebo vlivem potravy může dojít ke ztrátě množství i funkce enzymu. Většina pacientů o laktózové intolerancí ví. Proto také vědí, že jim mléko nedělá dobře a vyhýbají se mu, stejně jako jogurtům a mléčným výrobkům, kde se mléčný cukr spotřebovává bakteriemi. Problémem je pak skryté mléko. Jenže to se nachází v cukrovinkách, sušenkách, pečivu a mnoha dalších výrobcích. Proto si také velká část lidí své potíže s trávením a s intolerancí laktózy vůbec nespojí.
Kde může být problém
Nesnášenlivost může být spojena se záněty ve střevech, které nemají nic společného s genetikou. I když tělo enzym stále produkuje, ale má nějaký střevní zánět, jeho schopnost vyrábět štěpící enzym se vytrácí a nastupuje znovu celá řada problémů. Enzym si můžete vychovat, musíte ale konzumovat mléko ve velmi malých dávkách a musí být kvalitní. Ne vždy to ale zabírá. Zkusit můžete mléko od farmáře a nepasterované. Pak je tu možnost, že se zase v určité formě začne enzym tvořit.
Sekundární porucha laktózy
Je zajímavé, že na severu lidé snáší mléko mnohem lépe. V tropickém pásu se lze bez problémů stravovat syrovými potravinami, protože se zároveň konzumuje i mnoho zralých plodů s dostatkem vitamínů. Směrem na sever je pěstování zemědělských plodin náročnější, je zde méně slunce a vitamínu D. Zdroje se nachází v mléce. Geneticky se tedy v severních šířkách laktózová intolerance projevuje méně než na jihu. Častá je sekundární laktózová porucha, způsobená zánětem trávicí trubice. Viníkem je infekce, nesnášenlivost lepku nebo porušená střevního prostředí po užívání antibiotik a v důsledku špatného životního stylu. Dochází ke změně vnitřního prostředí.
Jak na intoleranci laktózy
Pokud špatně trávíte mléko a mléční výrobky, ve střevech správně nepracují buňky, nebo je tam zánět. Zkuste použít probiotika a prebiotika. Ty umí navést imunitní systém, odstranit přemnožené patogeny a vytlačit prospěšné druhy bakterií. Přichází informace pro organismus, které druhy jsou prospěšné. Poraďte se třeba v lékárně, které preparáty pro detoxikaci a napravení trávícího systému jsou pro vás vhodné. Pomůže také úprava životního stylu a jídelníčku.