Poslední aktualizace: 23.4.2014
Přirozenou součást našeho života tvoří adrenalin, který můžeme zažívat nedobrovolně v běžném životě, ale také jej vyhledávat při nejrůznějších sportech. Adrenalinové zážitky jsou v současné době velmi oblíbené a to jak ve formě osobního vyžití, tak i jako dárkový poukaz. Lidé často z mnoha důvodů vyhledávají nebezpečí a jsou za něj ochotni zaplatit i nemalé peníze. Jak to tedy s tím adrenalinem je doopravdy?
O adrenalinu totiž platí, že je dobrým sluhou, ale zlým pánem. Je označován za stresový hormon, který zajišťuje činnost organismu při vypjatých, stresových nebo výkonnostně náročných situacích. Proč je tedy tak vyhledáván a uměle vyvoláván při celkem nebezpečných a riskantních sportech?
Adrenalinové sporty pozitivně ovlivňují psychiku
Za nejpositivnější vliv adrenalinových sportů se považuje jeho působení na lidskou psychiku. Ačkoliv jde o stresový hormon, dokáže při vhodném využití u jinak zdravých jedinců odplavit nahromaděný stres a předejít dlouhodobé depresi. Známé jsou také positivní účinky na sexuální život. Nejčastěji adrenalinové sporty vyhledávají mladí lidé, kteří se tak snaží vyrovnat s uspěchaným stylem života a vyhledávané nebezpečí jim kromě adrenalinu dodává také vyšší sebevědomí, dobrý pocit z překonání sama sebe a dokonce i potřebný náboj pro zvládání běžného života. Ze všech těchto hledisek jsou tedy adrenalinové sporty prospěšné.
Zvláštní závislosti na adrenalinu jsou stále častější
Kromě adrenalinových sportů ale existují také mnohem nebezpečnější možnosti. Dokonce byly zaznamenány případy, kdy se lidé stali na adrenalinu doslova závislí a začali jej potřebovat ke každodennímu fungování v běžném životě. Adrenalinové sporty jsou ale v takovém případě poměrně finančně náročné a zde nastává nebezpečnější část adrenalinového stylu života. Uhýbání před vlakem na poslední chvíli, skákání z výšek do kartonových krabic nebo listí, jízda na skateboardu po hlavní silnici a další podobné výstřelky již rozhodně nepřinášejí jen odbourávání stresů, ale i vysoké riziko zranění či smrti. Přesto takových případů rapidně přibývá každým rokem.
Jak vypadá adrenalinový životní styl?
Do bezpečného životního stylu, do kterého se rozhodnete adrenalin zahrnout, patří bezesporu adrenalinové sporty a zážitky, které probíhají pod dohledem znalce dané aktivity. Ať už se rozhodnete skákat padákem, sjet divokou řeku na raftu, nebo lézt po skalách, vždy si musíte být jistí tím, že za vámi stojí někdo zkušený, a že jste si navíc jistí sami sebou. Na mnoho adrenalinových zážitků musíte mít dostatečné zkušenosti, školení, trénink a dobrou fyzičku. Zhodnoťte také objektivně svůj zdravotní stav. Adrenalinové zážitky rozhodně nejsou pro jedince, kteří trpí nějakou vážnější nemocí.
Adrenalinové sporty a zážitky lze využívat celoročně prakticky kdekoliv. Mezi nejoblíbenější patří tandemový seskok padákem, kdy si prožijete silný adrenalinový pocit bez složité přípravy a tréninku. Také potápění spadá mezi adrenalinové sporty a rozhodně právem. Často jej využívají lidé na letní dovolené u moře. Nikdy ale nezapomínejte na to, že za přeceňování svých sil a schopností můžete zaplatit cenu nejvyšší.