Mnoho z nás se sprchuje i vícekrát denně, nebo si každý večer dopřeje koupel ve vaně. Chceme být svěží a voňaví. Věnujeme osobní hygieně čím dál více pozornosti. Je to ale váženě prospěšné pro naše zdraví? Podívejme se, jak to vidí odborníci.
Ve Spojených státech loni dokonce lékaři odstartovali kampaň za menší hygienu. Dříve se nám snažili vštípit nutnost častého mytí a dodržování hygienických zásad. Proč je to zase naopak? Američané a Evropané to prý s hygienou přehánějí.
Proč je časté mytí škodlivé
Nárůst různých kožních problémů podle odborníků souvisí s přehnanou hygienou a nadměrným používáním šamponů, sprchových gelů, pěn do koupelí a mýdel. Lékařka Ranella Hirschová tvrdí, že je dobré občas sprchu nebo koupel vynechat. Opakované oplachování pokožku dráždí a vysušuje, omývá z těla prospěšné bakterie a pokožka ztrácí přirozenou schopnost jim odolávat. Na vysušené kůži se objevují prasklinky a vniká infekce. Nebezpečné je to hlavně pro děti, kde se obranyschopnost těla buduje. Čistota půl zdraví a špína celé.
Výzkum časopisu Time
Tělesného pachu se chceme sprchováním zbavit. Většina uznávaných lékařských kapacit ale doporučuje jednu, maximálně dvě sprchy za týden. Doporučují to, co dělali naše babičky a dědečkové. Omýt si jen obličej, ruce, nohy a intimní partie, které stačí otírat mokrou žínkou. Totéž platí i pro vlasy, pokud netrpíte lupy.
Mytí ničí přirozenou ochranu těla
Na povrchu kůže žijí tělu prospěšné mikroorganismy a podílejí se na obraně před nemocemi. Kůže produkuje přirozený maz, kterým se zvláčňuje a udržuje se pružná. Při opakovaném odstraňování této vrstvy dochází ke zdravotním komplikacím, vysušování, někdy k nadměrnému maštění. Pokožka se tak brání ztrátě vláčnosti. To uvádí i dermatolog a odborný asistent C. Brandon Mitchell na George Washington University.
Kdy, jak a kolikrát
Pokud se hodně potíte a potřebujeme denní sprchu, nepoužívejte mýdlo na celé tělo, jen na podpaží a intimní partie. Při menším pracovním nasazení si dejte sprchu jednou až dvakrát týdně. Pro udržení dobrého zdraví je důležité pravidelné mytí rukou. Právě osa ruka – ústa je nejčastější cestou nákazy. Zbytečné jsou i speciální přípravky s antibakteriální složkou, stejné účinky má obyčejné mýdlo, správná technika mytí, pravidelnost a důslednost.
Perte častěji
Antibakteriální gely a mýdla jsou v běžném životě podle odborníků zcela zbytečné. Podle výzkumu doktorky Larsonové jsou antibakteriální přípravky v prevenci nákaz stejně úspěšné jako klasické mýdlo a vyšší účinky nemají. Čisticí gely do kabelky navíc odstraní více prospěšných bakterií než běžné mytí. Mnohem účinnější je podle lékařky častější praní. Na oblečení se totiž hromadí mnohem více nečistoty a odumřelých kožních buněk než na pokožce.
Víte, že…
Po častém sprchování a koupelích se musíme natírat pleťovými mléky a hydratačními krémy. Většina kosmetiky je ale plná chemie a přes pokožku zbavenou přirozené ochranné bariéry nám do těla nadměrné množství toxických látek. Podle průzkumů denně zkombinujeme a dodáme do těla až 100 různých chemických látek. O jejich působení toho moc nevíme. Viditelné výsledky pak představují vyrážky, ekzémy, podráždění, vysušení, olupování a šupinatění. Nechte pokožku odpočinout.