Poslední aktualizace: 17.9.2013
Luštěniny v minulosti patřily do jídelníčku naprosto běžně. Byly totiž pro lidský organismus a zdraví prospěšné. Na jejich účinky se postupem času zapomnělo a dnes už se na jídelníčku téměř nevyskytují. Luštěniny odrazují složitou přípravou, těžkým stravováním a v neposlední řadě i nadýmáním.
Luštěniny ovšem také pomáhají při hubnutí. Obsahují totiž minimum tuků a zásobují naše tělo řadou vitamínů a vlákninou. Vhodné jsou také pro diabetiky nebo jako prevence srdečních onemocnění. Mají dokonce i schopnost snížit cholesterol, což je v moderní době aktuálním tématem.
Pokud byste chtěli využít výhodných účinků luštěnin na lidský organismus, ale obáváte se vedlejšího účinku v podobě nadýmání, stačí dodržovat následující rady. Pokud si s přípravou, kombinací a konzumací luštěnin dáte práci, můžete jíst luštěniny každý den a nadýmání se vám vyhne velkým obloukem.
Příprava luštěnin
Na luštěninách je nejdůležitější právě příprava. Nezáleží na druhu luštěnin – vždy je nutné propláchnutí a namočení. Nejprve tedy luštěniny důkladně propláchněte ve studené vodě a rukou promněte. Luštěniny potom namočte. Každý druh luštěnin si vyžaduje pečlivé namočení. Pokud chcete mít jistotu, nechejte je namočené přes noc. Minimum je alespoň 5 hodin. Žlutá a červená čočka prý namočit nepotřebuje, ale pokud máte problémy s nadýmáním i při konzumaci této luštěniny, můžete ji pro jistotu namočit stejně jako ostatní druhy.
Tip: Čím větší a tvrdší luštěniny jsou, tím déle musejí být namočené.
Vaření luštěnin
Vodu po namočení vylijte a luštěniny znovu pečlivě propláchněte. Potom dejte vařit. Snížíte tím obsahu purinů, což jsou nadýmavé látky. Luštěniny v hrnci přiveďte do varu a seberte pěnu, která se na hladině během varu vytvoří. Hrnkem studené vody poté vroucí luštěniny zakropte. Opět přiveďte k varu a alespoň dvakrát zopakujte postup s ochlazením.
Tip: Naprosto ideální je pro vaření luštěnin papiňák. Ten za využití tlaku a tepla připraví luštěniny naprosto perfektně. Některé druhy luštěnin bez něj dokonce ani nepřipravíte. Důkladným vařením opět snížíte obsahu purinů.
Luštěniny a koření
Luštěniny nikdy nesolte! Můžete ovšem použít některé druhy koření, které pomáhají proti nadýmání. Pokud je přidáte k luštěninám během vaření, můžete výrazně snížit riziko, že na vás luštěniny budou působit nadýmavě. Mezi tyto luštěniny patří majoránka, kmín, estragon nebo saturejka. Úplně ideální je pak řasa, která vytváří ideální kombinaci chutných luštěnin bez jakýchkoliv vedlejších účinků. Vyzkoušet můžete například řasu kombu. Luštěniny pak uvařte do měkka.
Tip: Pokud i přesto budete po luštěninách trpět nadýmáním, po deseti minutách varu vodu slijte a dejte novou. Teprve potom přidejte koření.
Kombinace luštěnin s dalšími surovinami
Za žádných okolností nesmíte nikdy zapomenout na fakt, že luštěny obsahují velké množství bílkovin. Ideálně bychom jich tedy neměly sníst velké množství. Pro jednu porci postačí množství luštěnin, které by se vešlo do dlaně. Luštěniny také vždy kombinujeme se zeleninou nebo obilovinami. Oblíbený recept v kombinaci čočky s párkem je nejhorší možnou variantou. Kombinujete v něm totiž rostlinou a živočišnou bílkovinu. Z uvařených luštěnin lze tvořit polévky, pomazánky, nákypy, omáčky, kaše, prejty a další.
Tip: Jakýkoliv pokrm z luštěnin dokonale rozkousejte. Čím déle budete každé sousto kousat, tím méně na vás budou luštěniny působit nadýmavě.
Luštěniny v těhotenství a při kojení
Některé ženy trpí v těhotenství a během kojení nadýmáním a raději se proto luštěninám vyhýbají, jelikož se bojí, aby neuškodily sobě i miminku. Neexistuje ovšem žádný důvod, proč by nemohly výhod luštěnin využívat i ony. Stačí pouze dodržovat výše uvedený postup a snížit popřípadě množství luštěnin v jedné porci. Postačí i pár lžic, aby organismus začal využívat výhody luštěnin.
Tip: Červená čočka a adzuki jsou luštěniny bez obsahu purinů (nadýmavých látek). Pro ty, kdo mají problémy s nadýmáním, jsou proto ideální.