K životnímu stylu mnoha a mnoha žen patří i úspěch a uplatnění. Není výjimkou, že ženy stále častěji věnují energii do budování kariéry. Vypadá to tedy, že rovnoprávnost mezi muži a ženami alespoň v oblasti práce bylo dosaženo. Je to tak ale vždy? Nebo se stále objevují situace, kdy se ženy s diskriminací nerovnoprávnosti stále setkávají?
I když se s pracovní diskriminací nejspíš nebudete většinou setkávat každý den. Existuje několik situací, kdy je přístup lidí vůči pracujícím ženám na hranici nerovnoprávnosti. O tomto tématu se diskutuje celá staletí a možná i déle. Hranice mezi muži a ženami ale zřejmě ještě nemáme na dosah? Kde všude tedy ženy tvrdí, že se s diskriminací setkaly? Možná budete překvapeni, ale také připraveni, pokud by se něco podobného mělo stát vám.
Začátky pracovních aktivit bývají sami o sobě dost těžké. Pokud toužíte po práci, máte vesměs dvě hlavní možnosti – zajít na pracovní úřad nebo začít podnikat. Ačkoliv totiž ženy mají pocit, že jsou v pracovních možnostech omezovány, jejich povinnost být zaměstnaná přesto existuje, tudíž ji rozhodně čeká nelehký boj. Na pracovním úřadě možná narazíte na první překážku. Na rozdíl od mužů vás zde totiž budou čekat speciální otázky ohledně dětí existujících i plánovaných. Pokud vám takovou otázku nepoloží zde, vyslechnete si jí nejpozději na pracovním pohovoru. Muži se s takovou otázkou nepotýkají příliš často, někdy dokonce vůbec. Právě z tohoto důvodu vznikl před pár lety úspěšný projekt pro podporu rovných pracovních příležitostí mužů a žen. Mnoho lidí se již přesvědčilo díky tomuto projektu o skutečnosti, že rodinný a pracovní život lze velmi snadno sladit, pokud se obě strany snaží.
Přesto stále dochází k situacím, kdy pracovní místo pro ženu závisí na případné touze po těhotenství (zde můžete dokonce očekávat i otázku zda jste vdaná či zadaná), počtu dětí a jejich zdravotním stavu (jednoduše proto, že v případě onemocnění dítěte se počítá automaticky s vaší absencí v práci). Některé sociální pracovnice se dokonce ani netají s tím, že pokud máte malé dítě, jsou vaše šance na získání dobré pracovní pozice mizivé. Zajímavé ovšem potom je, že v úklidové firmě nebo u pomocných prací problémy s dětmi nemají tak velké jako při administrativních nebo obchodních pozic.
I ve chvíli, kdy se vám již vysněnou pracovní pozici podaří získat, nemusíte mít ještě vyhráno. Může se stát, že vám bude neustále předhazováno, že jste zástupkyní něžného pohlaví a budete dostávat podřadnější práce, nebo postupovat v kariéře pomaleji než muži, kteří nastoupili na stejnou pracovní pozici s vámi nebo až po vás. Jsou to různé detaily, kterých si budete všímat pouze vy a budete si jich všímat stále častěji. Zřejmě se určitým předsudkům vůči ženám nikdy úplně nevyhneme.
Rozhodně to ovšem neznamená, že se máme vzdát vlastních snů. Pokud opravdu po něčem toužíme, určitě se pro výsledný úspěch vyplatí skousnout pocit diskriminace a ukázat všem kolem nás, že nás se diskriminace netýká. Vlastní sebevědomí je totiž při kariérním postupu nejdůležitější. Pokud jste se navíc rozhodla podnikat, nebudete muset tak často narážet na překážky v postupu kariéry. Pokud vůbec nějakou diskriminaci pocítíte, většinou se bude týkat narážek z vašeho okolí, které vaši pracovní pozici nemohou ovlivnit, a není tedy důvod se doopravdy trápit.