Ideální je nepít vůbec. Jenže i v těchto dnech si na uvolnění mnoho z nás dopřeje občas pivo, skleničku vína nebo něčeho tvrdšího. Jak se dostat z kocoviny, když to přeženete? Zkuste to podle našich rad.
Prevence je základ, proto se předem najezte, nadopujte se s předstihem vitaminy, zejména céčkem. Průběžně doplňujte nealkoholické tekutiny, tedy vodu nebo alespoň led do drinku. Vynechte bublinky ze sycených nápojů, které zvyšují rychlost vstřebávání alkoholu do krve. Hodně vody si dejte i před spaním. Alkohol pijte pomalu a nemíchejte různé druhy. Čiré drinky jsou lepší, protože obsahují méně chemických látek. Kvalitnější pití je lepší a je po něm menší kocovina.
Jak na ranní kocovinu
Ráno si dejte minerálku s příchutí kvůli obsahu cukru a s bublinkami. Pokud ji nemáte, zvolte obyčejnou vodu s citronem kvůli vitaminu C a vypijte aspoň půl litru po doušcích. Oblíbené okurky, kyselé ryby, zelňačka, česnečka či vývar pomáhají odstranit nežádoucí bakterie ze zažívacího traktu a trochu vzpružit. Někomu zabírá i mléko. Pokud dokážete něco sníst, je to důležité pro vyrovnání cukrů v krvi. Mělo by to být proto něco s obsahem sacharidů, třeba kousek chleba nebo jiného pečiva. Pomáhá ovoce nebo med. Metabolismus podpoří také zdravá procházka na čerstvém vzduchu.
Na co zapomenout
Kocovina je mírná otrava etylalkoholem díky dehydrataci a nízké hladině cukrů v krvi. Obojí je třeba v těle doplnit. Zapomeňte na vyprošťováky, neboť dalším přísunem alkoholu byste problém s kocovinou jen odsunuli na pozdější dobu. Nepomůže ani káva, která zvýší účinky zbytkového alkoholu, kofein přispívá k dalšímu překyselení těla a dráždí žaludek. Močopudné účinky vás ještě víc odvodní a zhorší váš stav.
Přírodní recepty
Unikátní herbální přípravek AntiEthanol 07 vyrobený z extraktů rostlin tradiční asijské medicíny profesora Luďka Jahodáře z Farmaceutické fakulty Karlovy univerzity omezuje vedlejší účinky alkoholu a urychluje vylučování acetaldehydu, který vzniká při jeho zpracování. Ochraňuje játra, je prevencí před vznikem kocoviny a užít ho můžete i po konzumaci alkoholu. Nezpracovaných metabolitů alkoholu se lépe zbavíte proplachování vodou, detoxikačními čaji s ostropestřcem, pampeliškou a schizandrou.
Jaké zvolit léky
Na bolest hlavy analgetika sice zaberou, ale podráždí žaludek. Pozor na léky s obsahem paracetamolu, který v kombinaci s alkoholem poškozuje játra i mozek už při dost nízkých dávkách. Neberte více než 2 s odstupem alespoň 4 hodiny. Víc tablet vám víc neuleví. Negativní účinky se ale sčítají v rámci dne i dlouhodobě.
Proti nevolnosti
Po konzumaci alkoholu dochází ke zvýšené tvorbě žaludeční kyseliny, pálení žáhy, říhání a nevolnosti. Pomohou antacida, jako Rennie, Gaviscon nebo Talcid. Přípravky jako je Apo-Ome nebo Helicid jsou doporučeny u lidí se žaludečními vředy, nebo užívajícími nesteroidní antiflogistika typu Ibuprofen, Ibalgin, Nalgesin či Diclofenac. Uklidnit rozbouřený žaludek umí Antimetil s výtažkem ze zázvoru.