Starosti s váhou přicházejí na řadu pravidelně po svátečním hodování během časů Vánočních a nebývá výjimkou, že hubnutí je jedním z novoročních předsevzetí.
Často ale pokus o zhubnutí ztroskotá na neuspokojivých výsledcích, a proto se podíváme blíže na další, často opomíjené faktory, které hubnutí velmi silně ovlivňují.
Psychický stav ovlivňuje zdraví i vzhled
Stres patří mezi nejhlavnější faktory, které mohou ovlivnit vaší váhu. Lidé ve stresu mají tendenci se přejídat, nebo se stravovat nezdravě. Také více sedí u televize, či holdují nadměrnému spánku, aby své starosti „zaspali“. Na stres ale reaguje i samotné tělo, které se může začít cítit ohroženo a spustí mechanismy, které mohou nadměrně ukládat tuk v těle, nebo zpomalovat shazování nadbytečných kilogramů. První rada tedy zní: žádný stres!
I lehký pravidelný pohyb pomáhá
Mezi nejčastější výmluvy pro minimální pohyb patří nedostatek času. Nemusíte se ale nutně věnovat sportování nebo chodit do fitness, pokud chcete pro své tělo udělat něco prospěšného. Velký vliv na nárůst váhy má například i obyčejná jízda autem do práce. Pokud se například budete přemisťovat do práce hromadnou dopravou, snížíte riziko obezity o 13%. Při přepravě na jízdním kole je to až 50%. Každý pohyb se počítá. Můžete vyměnit například výtah za schody a existuje i řada dalších aktivit, které nějaké ty kalorie dokáží spálit.
Změňte průběh stravování
Nejenom to, co jíme, rozhoduje o pohybu naší váhy. Zapomenout samozřejmě nesmíme ani na způsob a průběh stravování. Pravidla jsou přitom velmi jednoduchá a nebudou vás stát skoro žádnou námahu ani se nemusíte nijak překonávat. Stačí nehltat, každé sousto poctivě rozžvýkat a jídlo dostatečně zapíjet vodou. Tato jednoduchá pravidla mohou ovlivnit vaši váhu víc, než si myslíte. Pokud držíte dietu, nebo jste propadli dietním nápojům, existuje dokonce podle jedné vědecké studie větší pravděpodobnost nárůstu váhy než v případě změny průběhu stravování.
Volné večery neztrácejte před televizí
Patříte do skupiny lidí, kteří každý večer končí před televizí s popcornem a brambůrkami, nebo u počítače s čokoládou a slazenými nápoji? Pak jste rizikovou skupinou, která má tendenci přibývat na váze mnohem rychleji, než jiní lidé. Při pravidelném „nepohybu“ totiž zpomalujete svůj metabolismus a pokud navíc přidáte mlsání a nezdravý návyk v podobě závislosti na televizních pořadech, problém s váhou je na světě. Zkuste si občas také někam vyrazit. Možností je spousta a i obyčejná večerní procházka je pro tělo mnohem zdravější než sezení u televize.
Podle vědeckých výzkumů mají lidé, kteří spí méně než šest hodin denně, mnohem větší riziko vzniku obezity, než ti, kteří jsou dostatečně odpočatí. Dokonce i teplota v místnosti rozhoduje o vlivu na vaši váhu. Přetopená místnost je na škodu jak vašemu spánku, tak i vaší váze. V nižších teplotách totiž vzniká v těle tzv. „hnědá tuková tkáň“, která má schopnost spalovat tuky a zabraňovat jejich nadměrnému ukládání.
Nehledejte výmluvy, proč s nárůstem váhy nemůžete nic dělat. Sami vidíte, že se vždy najde způsob, jak žít lepší a spokojenější život. Jde o drobnosti, na první pohled neúčinné, ale přesto vám mohou zajistit rychlejší úbytek na váze či vám pomohou shodit alespoň pár kilogramů i bez drastických diet a urputného týrání těla v posilovně. Zázraky nečekejte, ale každé kilo je dobré, zvláště po Vánocích.