Tetování je stále populárnější pro mladé i starší generace a po prvním tetování je pak jen malý kousek k tomu dalšímu. V průměru má většina lidí s tetováním na těle 2 až 5 symbolů. Tetování ale přináší i celou řadu rizik.
Tetování je způsobem sebevyjádření. Čím je viditelnější, tím více chce člověk o sobě něco sdělit. Dává otevřeně najevo, co se mu líbí, čemu věří, co je důležité a čeho si cení. Tetování vzdává poctu milovaným osobám, často ukrývá jména milenců, dětí nebo různá data zvláštního osobního významu.
Úskalí tetování
Tetování není zcela bezpečné. Nevyplatí si jej dělat na ulici, ale určitě v salonu, kde používají certifikované barvy a pečlivě sterilizují nástroje. Na tetování může vzniknout celá řada alergických reakcí, protože jsou barvy v podstatě cizí látky, které se skrz kůži mohou dostat do těla. Nejčastěji jsou alergie na červenou a žlutou. Alergická reakce může nastat okamžitě, ale i po několika týdnech, letech a desetiletích. Spustí ji třeba výměna kloubu nebo antivirová léčba.
Barvy inkoustu
Žlutý inkoust způsobí, že je kůže i několik let citlivá na slunce a je třeba před ním tetování chránit. Na červený inkoust vzniká nejvíce reakcí, zejména zarudnutí, otok a svědění. Pomáhá steroidní krém. Pokud se objeví pupínky, puchýře a šupinaté skvrny, které se odlupují, je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Mohou se totiž přidat potíže s dýcháním, zrychlený tep, návaly horka a anafylaktický šok.
Další komplikace
Vzácně se může objevit neurodermatitida neboli lichen simplex. Jde o trvalý chronický zánět s nutkavým svěděním. Škrábáním se tetování může poškodit a dojde ke ztluštění kůže. Tam kde léčba selže, protože u každého nefunguje, hrozí znetvoření kůže. U červeného pigmentu začněte nejprve s malým tetováním na místě, které se dá dobře skrýt a na základě reakcí teprve přejděte k dalšímu.
Lymfatické uzliny
Inkoust se může dostat do lymfatických uzlin, které se dle zkušeností lékařů mohou zaměnit s metastázemi. Těžko se rozpoznává rakovina a imunitní reakce na tetování a inkoust. V lymfatických uzlinách tetovaných lidí lékaři objevili i uhlíkový černý inkoust, který se snadno štěpí na nanočástice. Objevili i částice oxidu titaničitého z bílého inkoustu, využívaného k míchání barev, stopy jinak barevných inkoustů a toxické těžké kovy včetně kobaltu, niklu a chromu konzervující tetovací pigment.
Zrádné pigmenty
V některých pigmentových barvách jsou obsaženy stejné látky, jako v tonerech tiskáren. FDA – americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv analyzoval tetovací inkousty a pigmenty s obsahem těžkých kovů, degradantů, potenciálně toxických chemikálií, stabilizátorů pH, mikrobicidů a další činidel, která by se vůbec neměla dostat do těla. Není tedy nad kvalitní salon a pigmenty.
Kožní choroby
Vzniknout může i lupénka či ekzém, které tetování zaktivuje, nebo se po něm zhorší. Může se objevit i vitiligo neboli ztráta kožního pigmentu, sarkoidóza v podobě zánětlivého onemocnění, lichen planus projevující se plochými, svědivými a fialovými výstupky, ale i rakovina kůže. Tetování není vhodné u lidí náchylných ke zjizvení, nebo u těch, co v minulosti měli vystouplou keloidní jizvu tvořenou kolagenem.