Poslední aktualizace: 24.6.2023
Jakmile začnou stoupat letní teploty, ženy v období přechodu to mají těžké. Musejí zvládat vysoké teploty společně s návaly horka a pocením. Jak vedra zvládat?
Spousta žen si v období přechodu stěžuje na návaly horka, bolesti hlavy, přibírání na váze, výkyvy nálad, chladné ruce a nohy, zapomnětlivost i neschopnost koncentrace. V přechodu klesá hladina hormonů. Pokud nechcete hormonální léčbu, zkuste naše typy.
Volné a prodyšné oblečení
Vyměňte umělé materiály, které drží teplo, za ty přírodní. Noste lehké, vzdušné a prodyšné oblečení. Zvolte bavlněné spodní prádlo i povlečení a místo pyžama noční košile.
Ochlazujte se a sprchujte
Vyhledávejte chladnější zóny. Pořiďte si ventilátor a rozprašovač. Stříkejte si studenou vodu na obličej i tělo. Dopřejte si studenou či vlažnou sprchu během dne.
Přírodní metody
Zvyšte příjem vitaminu E. Přidejte silice éterických olejů a bylinky. Na návaly je dobrá šalvěj lékařská, máta i levandule. Výborný je i červený jetel, který obsahují i doplňky stravy pro období klimaktéria.
Pitný režim
Pijte čistou vodu bez bublin, i když necítíte žízeň. Dejte si do ní citron nebo okurku. Vychladit si můžete i čaj. Omezte kávu, černé čaje a celkově kofein. Vyhněte se i slazení cukrem a alkoholu.
Stravování
Kořeněná strava zvyšuje tělesnou teplotu, proto ji vyřaďte z jídelníčku. Omezte cukry a zpracované sacharidy, bílé pečivo a sladkosti. Snižte příjem přidaného cukru na méně než 10 % denního příjmu kalorií, maximálně 50 g. Omezte sůl, která snižuje hustotou kostí u žen po menopauze. Dejte si raději mražený jogurt třeba s nakrájenými jahodami. Je méně kalorický jako zmrzlina. Co konzumovat?
- Mléčné výrobky proti osteoporóze a obsažený glycin pro hlubší spánek, přidejte vitamin D
- Vápník je i v brokolici, v mandlích, sardinkách, lososu a sezamových semínkách
- Vitamin D ve vejcích, mastných rybách, jako losos, tuňák a makrela i ve slunečních paprscích
- Zdravé tuky, omega-3 mastné kyseliny, proti návalům horka, hlavně mastné ryby a semínka
- Celozrnné potraviny pro vitamin B, tedy thiamin, niacin, riboflavin a kyselina pantothenová
- Vitamin B je i v játrech, rybách, vejcích, hovězím mase, mléku, chlorelle nebo spirulině
- Komplexní sacharidy jako ovesné vločky, cizrna, jablko či mrkev pro harmonizaci serotoninu
- Zelenina hlavně listová a ovoce, hlavně bobuloviny pro nižší obsah cukru, pro vitaminy, minerály, antioxidanty a vlákninu
- Tmavá listová zelenina obsahuje lutein a bobuloviny jako borůvky pro oči i mozek
- Kvalitní bílkoviny pro svalovou hmotou a kosti, maso, vejce, luštěniny, sýr, tvaroh i jogurt
- Mandle a ořechy pro zdravé tuky, hořčík, mangan, měď, zinek, vitamin E a riboflavin na cévy
- Vlákninu proti přibírání, klidně chlorellu, spirulinu nebo psyllium
Fytoestrogeny v potravinách
Fytoestrogeny jsou rostlinné sloučeniny fungující podobně jako hormony, které v období přechodu ubývají. Zkuste lněná semínka, sóju, cizrnu, ořechy, celozrnné potraviny, jablka, vojtěšku, fenykl, ječmen, bobuloviny, hrozny, švestky, zelený a černý čaj.
Košťálová zelenina isothiocvanáty
Brukev, brokolice, kapusta, kadeřávek, květák, kedlubna i zelí obsahují isothiocvanáty, látky působící proti rakovině a pro prevenci vzniku. Košťálová zelenina podporuje vápníkem zdraví kostí, hořčík působí proti křečím v nohou a nechybí v nich ani kyselina listová.
Ploštičník hroznatý a cimicifugy
Ploštičník hroznatý obsahuje cimicifugy, tedy látky, které v ženském těle působí jako estrogeny. Má protizánětlivé účinky, snižuje krevní tlak, zmírňuje návaly horka a působí na zvýšení sexuálního libida.
Shatavari
Shatavari neboli divoký chřest je mletý prášek podporující činnost nadledvinek a vyživuje nervový systém. U menopauzy pomáhá při návalech horka, nočnímu pocení, úzkosti a zapomnětlivosti.
Maca peruánská
Maca peruánská neboli peruánský ženšen obsahuje vitaminy A, B, C a E, minerály a stopové prvky, jako je hořčík, draslík, jód, vápník, zinek a železo. Je v ní i spousta aminokyselin a mastných kyselin, vláknina a třísloviny. Vyvažuje kolísavou hladinu estrogenů a snižuje symptomy klimakteria.