Pleť odráží stav vnitřních orgánů, zejména jater, ledvin a trávicího ústrojí. Ani drahé krémy nepomohou, pokud se stravujete nezdravě. Pleti škodí určité druhy potravin. Vedou k úbytku kolagenu, tvorbě akné, dehydrataci i tmavým kruhům pod očima.
Tučné maso způsobí akné
Pokud jíte příliš hodně tučného masa, může to přispět ke tvorbě akné. Tučnější druhy masa jsou totiž spojeny s vysokou koncentrací růstového faktoru podobnému inzulinu. Ten stimuluje produkci pohlavních hormonů androgenů, které vyvolávají zvýšenou tvorbu kožního mazu a posléze tvorbu akné. Zkuste krůtí maso a ryby.
Mléčné výrobky zhorší pleť
Mléčné produkty mohou mít negativní vliv na vzhled pleti. Mohou zhoršit už stávající zánětlivé stavy kůže, jako jsou vyrážky, ekzémy a akné. V mléce jsou i hormony, které narušují přirozenou hormonální rovnováhu těla. Zejména nadbytek ženského růstového hormonu estrogenu přispívá k hormonálnímu cystickému akné. Mléčné výrobky spouští zánětlivé procesy v těle, což se projeví na kůži vyrážkou a pupínky. Sójové náhražky mléčných výrobků obsahují fytoestrogeny, které stejně jako mléko narušují hormonální rovnováhu a přispívají k akné.
Sladkosti snižují tvorbu kolagenu
Cukr negativně ovlivňuje tvorbu kolagenu v pleti, který jí dodává její mladistvý vzhled, pevnost a pružnost. To se projeví ve formě vrásek, jelikož dojde k úbytku kolagenových a elastinových vláken. Nadměrná konzumace cukru vede k zvýšené tvorbě kožního mazu, následkem čehož opět vzniká akné. Způsobuje zánětlivé stavy pleti a vyživují kvasinky, které způsobují problémy ve střevech a pak na kůži.
Alkohol způsobuje tmavé kruhy pod očima, akné a stárnutí
Častá konzumace alkoholu pleti skutečně škodí. Objevují se hlavně tmavé kruhy pod očima a předčasné stárnutí pleti. Alkohol totiž obsahuje hodně cukru, jehož nadměrná konzumace vede k úbytku kolagenu. Alkohol také dehydratuje, pleť je mdlá, povadlá a bez jasu. Zhoršuje se i akné. Pravidelné pití alkoholu je škodlivé.
Kořeněné a ostré jídlo zhoršuje akné
Souvislost konzumace ostrých kořeněných jídel a vzniku akné je již ve studiích také prokázána. Samotné koření za tvorbu akné ale nemůže. Jen vede k zvýšení tělesné teploty a pocení, lidé si pak více sahají na obličej a zanesou si do pokožky nečistoty, bakterie a cizorodé látky. To vede k zánětům na kůži a akné.
Chipsy a akrylamid nebo uzeniny s dusičnany a dusitany
Akrylamid se objevuje v potravinách, které se zpracovávají hlavně smažením a pečením za vysoké teploty okolo 120 °C. Jde o chipsy, sušenky, pečivo i kávu. Jde o pravděpodobný karcinogen pro člověka a je prokázaným mutagenem. Tato látka negativně působí na nervovou soustavu a způsobuje utlumení. Uzeniny, tedy šunky, salámy, párky, buřty a masné konzervy obsahují konzervanty dusičnany a dusitany. Jejich potenciální toxicita přináší zdravotní rizika. Obojí poškozuje i pleť.