Zajímáte se nejen o zdravou výživu, ale i o správné a vyvážené stravování? Potom vám pojem vláknina nemohl uniknout. Jde o významnou složku potravy dodávající tělu energii, podporující hubnutí neboť se po ní cítíte dlouho sytí a celkově příznivě podporuje trávení a vyprazdňování.
Vláknina v trávicím traktu nabobtnává vodou a zvyšuje tak objem obsahu žaludku. Tím pádem nepociťujete hlad. Příjem vlákniny je ovšem důležitý i z toho důvodu, že dodává našemu tělu obranyschopnost před cukrovkou, vysokou hladinou cholesterolu a zácpě.
Rozpustná vs. nerozpustná vláknina
Existují dva druhy vlákniny, oba velmi důležité: Rozpustná vláknina lehce absorbuje vodu a je tedy dobré zvýšit příjem tekutin, pokud ji přijímáte. Právě tato vláknina podporuje peristaltiku střev. Obsahuje ji většina druhů ovoce a zeleniny, luštěniny, brambory, semínka lnu nebo houby.
Nerozpustnou vlákninu potom obsahují především ořechy, rajčata, zelenina (hlavně celer, cuketa, květák a fazole) a celozrnné potraviny. Tato vláknina je nestravitelná, neabsorbuje vodu, tedy nebobtná, ale podporuje vyprazdňování.
Všeho s mírou!
Doporučená dávka pro dospělého člověka je 20-35 gramů vlákniny. Protože lidé věnují pozornost hlavně živočišným jídlům, nedosáhnou ani na tento podíl, který při tom představuje pouze zhruba 400 gramů zeleniny.
Když už víme, kolik vlákniny bychom denně měli přijmout, je dobré vědět, kde je hranice. Pokud zkonzumujete více než 60 gramů během dne, mohou se u vás projevit potíže (zácpa, průjem, zažívací potíže). Kvůli těmto potížím se potom sníží vstřebávání důležitých minerálů, například vápníku, hořčíku nebo železa.
Doplněk pouze doplní váš denní příjem
Samozřejmě lze sehnat vlákninu i v tabletkách či nápojích, jde ovšem pouze o doplněk stravy, který zcela nenahradí váš příjem vlákniny z výše zmíněných surovin. Pokud tedy víte, že nejste schopni za jeden den sníst dostatečné množství zeleniny, ořechů, semínek, brambor atp., poraďte se s lékařem či lékárníkem a doplňujte denní příjem vlákniny jinak.
Autor: Nikol Sotolářová